روبات ها دارند می آیند!

عنوان فرعی:

آینده مشاغل در عصر اتوماسیون

چه کسانی این کتاب را بخوانند ؟

خلاصه:

روبات ها دارند می آیند! (2019) بررسی گسترده ای از آینده اتوماسیون که به سرعت در حال نزدیک شدن - و در بسیاری موارد، در حال ظهور - است را ارائه می دهد. در دهه های آینده، روبات های پیشرفته، برنامه های رایانه ای و سایر اشکال فناوری خودکار بسیاری از مشاغل را در بسیاری از زمینه ها از بین می برند و شغل های باقی مانده را به صورت بنیادی تغییر می دهند. آندرس اوپنهایمر ما را با بردن به یک تور پربینش و آگاهی بخش در برخی از صنایع کلیدی و تحولات اساسی پیش رو تحت تأثیر قرار می دهد.

فصل ها:

 1. در این کتاب چه چیزی برای من وجود دارد؟ بیاموزید که اتوماسیون چگونه در حال تغییر اقتصاد جهانی است.

  • در مطالعه‌ای خیره کننده که در سال 2013 منتشر شد، کارل بندیکت فری، اقتصاددان دانشگاه آکسفورد و پژوهشگر یادگیری ماشین، مایکل آزبورن پیش بینی بسیار عاقلانه ای را انجام دادند: تا سال 2033، تا 47 درصد از مشاغل فعلی را می توان از اقتصاد ایالات متحده حذف کرد. دلیل؟ در یک کلام، اتوماسیون - فرایندی که طی آن شغلها، به لطف روبات ها، نرم افزارها یا سایر اشکال فناوری، به طور خودکار و بدون نیاز به نیروی انسانی انجام می شوند.

  • براساس این مطالعه، مشاغل زیادی از جمله داوری ورزشی، بازاریابی تلفنی، نظارت بر وام بانکی، پذیره نویسی بیمه، فروش و حتی پذیرایی، 95 درصد یا بیشتر احتمال منسوخ شدن دارند. این لیست همچنان ادامه دارد و تقریباً هر صنعتی را شامل می شود.

  • در همین حال، تقریباً هر شغل باقیمانده تحت تأثیر اتوماسیون قرار می گیرد و طیف کاملی از مشاغل جدید ایجاد می شود. برخی از تحولات مهم اقتصادی و اجتماعی پیش روی ماست. برای اینکه بتوانیم ایده بهتری در مورد آنچه که به نظر می رسد به شما ارائه دهیم، این مطالب به بررسی روندهای توسعه در نه صنعت اصلی که حیطه اصلی اقتصاد جهانی مدرن را شامل می شوند، می پردازند: تولید، حمل و نقل، بخش خدمات، قانون، بانکداری، مراقبت های سلامت، روزنامه نگاری، آموزش و سرگرمی.

  • در این مطالب، شما خواهید آموخت

 2. پس از گذشت چندین دهه رونق، ربات های صنعتی برای جایگزینی کارگران انسانی آماده می شوند.

  • در دهه 1960، ما شاهد ظهور روبات های صنعتی - ماشین آلات کارخانه ای خودکار بودیم که بدون کمک انسان محصولات را تولید می کردند. اما شش دهه بعد، ربات ها هنوز غالب نشده اند. هنوز میلیون ها نفر در کارخانه ها مشغول به کار هستند.

  • مطمئناً، بسیاری از این کارخانه ها اکنون در کشورهای شرقی مانند چین به جای کشورهای غربی مانند ایالات متحده مستقر هستند. اما آنها هنوز هم وجود دارند، کار می کنند - و هنوز هم از عرق انسان تغذیه می کنند. بنابراین اینکه فکر کنیم ترس از پیروزی روباتها شاید بیش از حد پررنگ شده است منطقی خواهد بود.

  • خوب، دوباره فکر کنید. حتی در شرق، روبات های صنعتی در حال افزایش هستند و مشاغل کارخانه ای در حال از بین رفتن هستند. فقط در چین 189000 ربات صنعتی در سال 2014 وجود داشته است. پیش بینی می شود این تعداد در سال 2019 به 726،000 برسد. در واقع، چین با دور شدن از آخرین سنگر کار کارخانه ای دستی بودن، اکنون در حال نوآوری کارخانه های کاملاً خودکار است. در سال 2017، یک کارخانه تلفن همراه در شهر صنعتی دونگوان 590 از 650 کارگر خود را با ربات تعویض کرد. سپس این کارخانه آرمان خود را کاهش بیشتر کارکنان خود به 20 و در نهایت به صفر اعلام کرد.

  • رسانه های چینی این کارخانه را به عنوان یک کارخانه موفق پذیرفتند، که نشان از پیشرفت برنامه اقتصادی کشور ساخته شده در چین 2025 دارد. به گفته رئیس جمهور شی جینپینگ، یکی از اهداف این طرح دستیابی به "انقلاب روباتیک" است.

  • چهار عامل در تقویت آن انقلاب نقش دارند. اول، روبات های صنعتی ارزان تر هستند. دوم، کارگر چینی گرانتر است. سوم، بهره وری ربات های صنعتی مدرن، انسان را در حاشیه قرار می دهد: روبات ها می توانند با سرعت بالاتر و با دقت بیشتر، 365 روز در سال، 24 ساعت در روز کار کنند.

  • عامل چهارم و نهایی موارد قبلی را با این واقعیت ترکیب می کند که کارخانه های چینی اغلب برای شرکت های غربی محصولاتی را تولید می کنند. با توجه به هزینه پایین ربات های صنعتی، هزینه بالاتر کارگر چینی و مزایای چشمگیر بهره وری از اتوماسیون، همین شرکت ها اکنون وسوسه می شوند کارخانه های خود را در خانه در غرب بسازند. از این طریق، آنها می توانند هزینه های حمل و نقل بین المللی خود را از بین ببرند.

  • با کنار هم قرار دادن این چهار عامل کارخانه های چینی انگیزه اقتصادی شدیدی برای خودکارسازی عملیات خود دارند. از این طریق، آنها می توانند قیمت خود را پایین آورده و مشتریان شرکتی خود را راضی نگه دارند.

  • اما شغل های کارخانه ای متعددی احتمالاً در نتیجه از بین می روند. در واقع، بانک جهانی تخمین می زند که 77 درصد مشاغل در چین با اتوماسیون تهدید می شوند، که بسیاری از آنها در حوزه ساخت هستند.

  • و این فقط تکه ای از کوه یخ اتوماتیک است.

 3. پیشرفت های فناوری خودران به زودی رانندگان کامیون، تاکسی و تحویل دهندگان را منسوخ می کند.

  • تصور کنید آینده نزدیک فرا رسیده است. شما با سپاهی از روبات های صنعتی شبانه روزی محصولات خود را تولید می کنید، بسیاری از هزینه های کار تولیدی خود را در این فرایند از بین می برید. اما هنوز هم یک مشکل کوچک مزاحم دارید: اینکه این محصولات را به دست مشتریان خود برسانید.

  • خب، اینجاست که دوباره روبات ها وارد ماجرا می شوند. صنعت حمل و نقل قرار است توسط وسایل نقلیه خودمختار متحول شود. احتمالاً شنیده اید که اتومبیل های خودران در بزرگراه های کالیفرنیا رانده می شوند - اما کامیون های خودمختار نیز در دست تولید هستند و پول زیادی در توسعه آنها خرج می شود. اتو یکی از شرکتهای پیشرو است، و اخیراً توسط اوبر با قیمت 700 میلیون دلار خریداری شده است.

  • تا سال 2025، یک سوم کل کامیون های آمریکایی می توانند اتوماتیک شوند. در ابتدا، فقط مجاز به راندن خود در بزرگراه ها خواهند بود، اما در نهایت، رانندگان دیگر نیازی به حرکت در جاده های محلی سخت ندارند. 3.5 میلیون راننده کامیون در ایالات متحده وجود دارد، به همین دلیل این موضوع بسیاری از افراد را از کار بیکار می کند.

  • در همین زمان، اوبر، لیفت و رانندگان تاکسی سنتی شروع به پیوستن به صفوف بیکاران خواهند کرد. در اینجا نیز، اوبر هدایت این بار را بر عهده داشته است. در سال 2014، این شرکت تقریباً کل بخش رباتیک را از دانشگاه کارنگی ملون در پیتسبورگ، پنسیلوانیا، استخدام کرد، جایی که از سال 2016 ناوگان تاکسی های خودران را آزمایش می کند. تقریباً در همین زمان، لیفت وارد عمل شد، با 500 میلیون دلار سرمایه گذاری در فناوری خودروهای خودران.

  • رانندگان تحویل دهنده نیز در معرض تهدید هستند. پیتزا دومینو در حال حاضر مشغول آزمایش اتومبیل های خودران تحویل مواد غذایی است و هواپیماهای بدون سرنشین تحویل بسته توسط Amazon ، FedEx ، UPS و DHL در حال توسعه هستند. ضمن صحبت از هواپیماهای بدون سرنشین، باید بگوییم تاکسی های پرواز خودکار وجود دارند که قبلاً توسط شرکت چینی Ehang ساخته شده اند، و تعداد زیادی از آنها در دبی در حال استفاده محدود هستند.

  • آینده حمل و نقل خودکار به زودی محقق می شود، و با پیشرفت سریع فناوری هدایت می شود. به عنوان مثال، سنسورهای موجود در اتومبیلهای خودران به طور فزاینده ای پیچیده تر می شوند و این امکان را برای پاسخگو بودن به حوادث غیر منتظره فراهم می آورد، مانند سگی که شب هنگام در جاده مه آلود حرکت می کند. در نتیجه، از سال 2015 تا 2016، نرخی که مهندسان انسانی برای وسایل نقلیه خودران در رانندگی آزمایشی باید بر آن غلبه کنند، از 0.5 درصد به 0.2 درصد کاهش یافته است.

  • به زودی، این نرخ احتمالاً به صفر خواهد رسید، در این مرحله، این فناوری به طور کامل ایجاد خواهد شد - احتمالاً در اواسط دهه 2020.

 4. نیاز به کارگران فروشگاه و رستوران با فناوری های خودکار در حال از بین رفتن است.

  • مگر اینکه در یک دهه گذشته یک از زندگی شهری دور بوده باشید، احتمالاً از فروشگاه های آنلاین مانند Amazon خریداری کرده اید. البته میلیون ها نفر دیگر نیز همین کار را انجام داده اند.

  • در نتیجه، فروشگاه های سنتی در حال برچیده شدن هستند. در ایالات متحده، فقط در چند ماه اول سال 2017، رادیو شاک 552 فروشگاه را بست؛ JCPenney ، 138 فروشگاه؛ میسی، 68 فروشگاه - و این لیست همچنان ادامه دارد.

  • با هر بسته شدن، بسیاری از افراد مشاغل فروشندگی خود را نیز از دست می دهند. به عنوان مثال، هنگامی که میسی 68 فروشگاه را تعطیل کرد، 10100 کارگر اخراج شدند. در کل، در حال حاضر حدود 12 میلیون شغل فروشندگی در ایالات متحده با ظهور آمازون تهدید می شوند.

  • و آن مشاغل فروشندگی با شغل های آمازون تعویض نخواهند شد. به این دلیل که این شرکت نسبت به رقبای سنتی خود به مراتب به تعداد کمتری کارگر سطح پایین نیاز دارد. در حالی که فروشگاه های سنتی به فروشندگان، صندوق داران، نگهبانان امنیتی و سایر کارمندان دیگر احتیاج دارند، آمازون فقط به کارگرانی نیاز دارد که محصولاتش را از قفسه های انبار بردارند و آنها را در کامیون ها بگذارد. و آمازون هم اکنون در حال تلاش برای جایگزینی این کارگران با روبات است.

  • اکنون هواپیماهای بدون سرنشین خودکار آمازون را به این ترکیب اضافه کنید، که به سرعت محصولات ارزان قیمت شرکت را در جلوی درب خانه تان به شما تحویل می دهند. این امر باعث می شود که فروشگاه ها با غول آنلاین رقابت کنند.

  • فروشگاه هایی که از حمله تجارت الکترونیکی جان سالم به در می برند، نیز توسط اتوماسیون تغییر می یابند. در حال حاضر، بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی سیستم خودپرداخت را جایگزین صندوق داران کرده اند و شرکت ها هم اکنون شغل های دیگر را تحت نظر دارند. به عنوان مثال، شرکت بهسازی منزل Lowe's LoweBots را توسعه داده است: روبات های پنج پا که مجهز به صفحه نمایش لمسی، فناوری تشخیص گفتار و چرخ هایی هستند که به آن اجازه می دهند بطور مستقل بچرخد. آنها در حال حاضر در برخی از فروشگاه های شرکت مشغول به کار هستند، جایی که انبار را ردیابی می کنند و به مشتریان کمک می کنند تا موارد مورد نیاز خود را پیدا کنند.

  • در همین حال، اتوماسیون به سرعت شعبه اصلی بخش خدمات رسیده است: صنعت رستوران. تبلت های سفارش صفحه لمسی در حال حاضر در رستوران هایی مانند مک دونالد و پیتزا هات جایگزین کارمندان و پیشخدمت ها شده اند. در همین حال، دوباره در آشپزخانه، روبات های آماده سازی مواد غذایی در پیتزا زومه زنجیره ای آغاز به کار کرده اند، که هزینه های کارگران آن را به نصف کاهش داده است.

  • البته، کاهش هزینه های کارگر، کنایه از رها شدن از دست کارگران است. تنها در صنعت فست فود ایالات متحده، 3.6 میلیون شغل در سالهای آینده قابل حذف است.

 5. اتوماسیون به زودی بسیاری از کارهای روزمره حرفه حقوقی را به عهده خواهد گرفت.

  • کارگران کارخانه، فروشگاه، رستوران و حمل و نقل - اینها شغل های موجود در پایین نردبان اقتصادی-اجتماعی هستند. مشاغل رده بالا از خطر اتوماسیون در امان هستند، درست است؟ خب، ممکن است برخی از آنها امن تر باشند، اما بسیاری از آنها نیز در معرض خطر هستند. سایر شغل ها به طور قابل توجهی متحول می شوند.

  • به عنوان یک قاعده کلی، هرچه یک شغل روتین تر باشد، امکان اتوماتیک شدن آن بیشتر است. به عبارت دیگر، هرچه شغل شما بیشتر شامل انجام اقدامات تکراری باشد، احتمال اینکه یک روبات یا رایانه در سالهای آینده این کار را برای شما انجام دهد بیشتر است. به همین دلیل بسیاری از مشاغل سطح پایین حذف می شوند؛ یک ماشین می تواند همبرگرها را به خوبی یک انسان برگرداند. اما همین مورد در مورد بسیاری از مشاغل سطح بالاتر نیز صادق است.

  • حرفه حقوقی را در نظر بگیرید. بسیاری از کارهایی که هم اکنون توسط وکلا، دستیاران وکلا و منشی های حقوقی انجام می شود کاملاً فرمالیته هستند. خواه آنها قراردادهای املاک و مستغلات، قراردادهای اجاره، سند طلاق یا وصیت نامه را تهیه کنند، این وظایف معمولاً شامل گرفتن یک سند قانونی تکراری، تطبیق آن با نیازهای مشتری و پر کردن جای خالی با اطلاعات صحیح است. با کمک نرم افزار الگوریتمی، سیستم عامل های حقوقی آنلاین مانند RocketLawyer ، LegalZoom و LawDepot می توانند با پرسیدن چند سؤال ساده از مشتریان، این کار را بطور خودکار انجام دهند.

  • کارهای پیشرفته تر نیز در حال خودکار شدن هستند. در سال 2016، BakerHostetler، یکی از بزرگترین موسسات حقوقی ایالات متحده، یک وکیل روباتیک به نام راس استخدام کرد. با پشتیبانی ابر رایانه واتسون IBM، راس می تواند هزاران سند حقوقی را در صدها پایگاه داده وارسی کند و تصمیمات مستقلی را در مورد اینکه برنده شدن کدام یک در یک پرونده خاص سودمند است، اتخاذ کند.

  • در نتیجه اتوماسیون، 31000 شغل مربوط به قانون تنها در انگلستان از دست رفته است و 114000 مورد دیگر احتمالاً در دو دهه آینده ناپدید می شوند. در همین حال، در ایالات متحده، ممکن است از هر سه وکیل دو نفر شغل خود را از دست بدهند یا در 15 سال آینده شغلشان بطور اساسی تغییر کند. به عنوان مثال، وکلا به جای اینکه خودشان اسناد حقوقی را بنویسند، در حال تصحیح و ویرایش اسنادی هستند که توسط روبات هایی مثل راس نوشته شده است.

  • اگر در حرفه حقوقی کار می کنید این اخبار نگران کننده است - اما اگر مصرف کننده باشید یک جنبه مثبت به حساب می آید. در گذشته، فقط افراد مرفه می توانستند خدمات حقوقی از قبیل نوشتن توافق های پیش از ازدواج را داشته باشند. اتوماسیون باعث کاهش هزینه های این خدمات می شود و آنها را برای افراد کم درآمد قابل دسترس می کند.

 6. بانکداری هرچه بیشتر با کمک الگوریتم ها بصورت آنلاین انجام شود، صنعت به کارگران انسانی کمتر نیاز دارد.

  • امروزه، هنگامی که شما نیاز به انجام امور بانکی خود دارید، می توانید بدون اینکه مجبور شوید به یک شعبه فیزیکی بانک مراجعه کنید برای مدت طولانی آن امور را انجام دهید. می توانید اطلاعات خود را به روز کنید و نقل و انتقالات را بصورت آنلاین انجام دهید و از یک دستگاه خودپرداز واریز و برداشت کنید.

  • اکنون، معنی مخفف ATM: ماشین تحویل خودکار را به یاد بیاورید. کارهایی که توسط یک دستگاه خودپرداز انجام می شود، قبلاً کار انحصاری تحویلدار انسانی بوده است. البته این تحویلداران هنوز وجود دارند اما به لطف دستگاههای خودپرداز، تعداد آنها نسبت به سالهای گذشته کمتر است.

  • به عبارت دیگر، اتوماسیون مدتی است که در صنعت بازاریابی تجاری حضور داشته و حضورش در سالهای آینده ادامه خواهد داشت. برای درک دلیل آن، بهتر است که دلایل وجود بانک ها در وهله اول را به یاد بیاوریم.

  • این یک ساده سازی بیش از حد است، اما یکی از وظایف اساسی آنها رسیدگی به پول است. اکنون، جوامع مدرن بطور فزاینده ای "بدون پول" می شوند، زیرا معاملات مالی بیشتر بصورت الکترونیکی از طریق کارتهای اعتباری و موارد مشابه انجام می شود. با دور شدن اقتصاد مدرن از پول فیزیکی (پول نقد)، نیاز به مکان های فیزیکی برای کار با آن پول (شعب بانکی) نیز کم می شود. بسیاری از شرکت ها در صنعت بانکداری این واقعیت را مورد توجه قرار داده و بانک های فیزیکی را به کلی از بین برده اند. نتیجه: روی کار آمدن بانکهای کاملاً مجازی، مانند Schwab.com و Robinhood.com، که عمدتاً توسط سیستم های محاسباتی خودکار که توسط الگوریتم های پیشرفته کار می کنند اداره می شوند.

  • نیازی نیست که یک بانکدار حسابگر باشید تا بفهمید که شعب بانکی کمتر معادل مشاغل بانکی کمتر است. در واقع، در دنیای توسعه یافته، تا 50 درصد کل شعب بانکی و کارمندان آنها می توانند طی یک دهه آینده از بین بروند.

  • در همین حال، بانکهای سرمایه گذاری بزرگی مانند JPMorgan Chase و Goldman Sachs نیز در حال خودکار شدن هستند. آنها خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه می دهند و تحلیلگران مالی انسانی خود را با الگوریتم ها تعویض می کنند. در واقع، JPMorgan Chase چنان در این هدف سرمایه گذاری کرده است که از سال 2015، بیش از فیس بوک یا توییتر مهندسین نرم افزار و برنامه نویسی استخدام می کند - 9،000 از 33،000 کارمند خود!

  • الگوریتم های بانک ها بسیار قدرتمند هستند. آنها فقط در عرض چند ثانیه، می توانند محاسبات مالی و پیش بینی هایی را انجام دهند که برای تحلیلگران انسانی صدها ساعت زمان می برد. طی یک دهه آینده، آنها می توانند جایگزین یک سوم تا نیمی از کل کارگران بخش مالی شوند.

 7. فناوری های خودکار نقش نظارت بر سلامت ما، تشخیص و درمان بیماری ها را به عهده می گیرند.

  • آیا تا به حال احساس بیماری داشته اید و علائم آن را در گوگل جستجو کرده اید؟ پس، مانند میلیون ها نفر، شما در حال حاضر یکی از راه هایی که در آن اتوماسیون باعث تغییر آینده خدمات درمانی می شود را تجربه داده اید.

  • قبل از ایجاد موتورهای جستجو آنلاین و دستیاران مجازی مانند الکسا، احتمالاً باید در مورد علائم خود با پزشکتان مشورت می کردید. اکنون می توانید با وارد کردن چند کلمه در نوار جستجوی خود یا گفتن "سلام، الکسا، چگونه می توانم CPR را انجام دهم؟"، اطلاعاتی در مورد علل و درمان آنها پیدا کنید.

  • الکسا دستورالعمل دقیقی در مورد چگونگی انجام کارهایی از این دست به شما خواهد داد، و در سالهای آینده، دستیاران مجازی ماهرتر می شوند - و قادر به پاسخگویی در مورد هر سؤالی که از پزشک خانوادگی خود خواهید پرسید می شوند.

  • در همین حال، ما قادر خواهیم بود با انواع حسگرها و برنامه های ساخته شده در ساعت های هوشمند، تلفن های همراه، حلقه ها و لباس های خود، به همراه میکروچیپ هایی که در پوست ما قرار داده شده است، سلامت خود را رصد و تحلیل کنیم و بهبود بخشیم. همه این فناوری ها قبلاً تا یک درجه توسعه یافته اند. شما می توانید ضربان قلب خود را با یک Fitbit نظارت کنید، از یک برنامه تلفن همراه استفاده کنید تا تشخیص دهید که یک لکه پوستی مشکوک به سرطان است یا خیر و حتی می توانید یک وسیله بهبود دهنده اندام را بپوشید که هر بار که تنبلی می کنید، به شما شوک الکتریکی وارد می کند.

  • اینها فقط تعداد کمی از موارد آینده هستند. در آینده نزدیک، با تکامل و تکثیر این فناوری ها، ما قادر خواهیم بود تقریباً هر جنبه ای از سلامتی خود را بطور خودکار ردیابی کنیم و تقریباً همه بیماری های رایج را تشخیص دهیم. و برای تشخیص بیماری های جدی تر، بسیاری از بیمارستان ها از ابر رایانه هایی مانند واتسون IBM استفاده می کنند.

  • در مورد معالجه پزشکی، یک بار دیگر، روبات ها به میان می آیند - یا بهتر بگوییم، آنها قبلاً در اینجا بوده اند. شرکت اسرائیلی Mazor Robotics یک جراح خودکار روباتیک را تولید کرده که 25000 عمل جراحی نخاعی در ایالات متحده انجام داده است. در همین حال، یک شرکت آمریکایی به نام Microbot Medical در حال تولید ریزروبات ها است. این روبات ها به حدی ریز هستند که می توانند در تونل های باریک مجرای ادراری، رگ های خونی و حتی مجرای عروقی در مغز شما شنا کنند، آنها را تمیز کرده و آسیب را ترمیم کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند پلاک را از شریان کرونری شما خارج کنند، که این امر خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد.

  • همانطور که در مطلب بعدی خواهیم دید، تحولاتی از این دست صنعت خدمات درمانی را دگرگون می کند.

 8. در خدمات درمانی و سایر صنایع، بسیاری از مشاغل آینده شامل پشتیبانی از سیستم های خودکار می شوند.

  • با وجود بسیاری از فناوری های پزشکی نوآورانه در حال حاضر و حتی تعداد بیشتری در آینده، خدمات درمانی به اندازه سایر صنایع با اتوماسیون متحول می شود. به زودی تا 80 درصد کارهایی که پزشکان انجام می دهند به زودی توسط سیستم های خودکار انجام می شوند.

  • اما این بدان معنا نیست که 80 درصد پزشکان قرار است بیکار شوند. مانند حرفه حقوقی، این بدان معناست که کارهای روزمره تر - مانند انجام معاینه و انجام آزمایشات - به صورت خودکار انجام می شوند. این باعث می شود پزشکان وقت بیشتری برای انجام کارهای جالب تر داشته باشند.

  • بخش اعظمی از آنها نقش حمایتی ایفا خواهند کرد - در اصل به عنوان یک واسطه انسانی بین بیماران و سیستمهای خودکار مختلفی که بیماریهای آنها را تشخیص می دهند. فرض کنید که یکی از این سیستم ها تشخیص داده که شما از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به یک بیماری خاص مانند آلزایمر یا دیابت هستید.

  • با دانستن این موضوع، شما احتمالاً می خواهید بدانید که این بیماری چه تاثیری بر سلامتی شما خواهد گذاشت. چقدر باید نگران احتمال توسعه آن باشید؟ با چنین سؤالاتی، می خواهید یک پزشک انسانی چیزهایی را به زبانی توضیح دهد که درک آن آسان باشد. به عبارت دیگر، پزشکان هنوز کارهایی برای انجام دادن دارند: مشاوره به بیماران و کمک به آنها در درک تشخیص های ارائه شده توسط سیستم های خودکار.

  • نقش های مشابه پشتیبان ربات در صنایع دیگر نیز وجود خواهد داشت. به عنوان مثال، برای بررسی و تعمیر حسگرهای روبات های صنعتی که در کارخانه های اتوماتیک آینده کار می کنند، به تکنسین ها نیاز خواهید بود. برای تعمیر وسایل نقلیه خودران هنوز هم به مکانیک لازم است. هنوز هم ممکن است به مشاوران مالی انسانی برای پاسخ به سؤالات منحصر به فرد در مورد خدمات بانکی نیاز باشد. مشتریان با درآمد بالاتر، که "رابطه انسانی" بیشتری می خواهند (و می توانند از پس آن برآیند)، احتمالاً هنوز هم درخواست وکلای انسانی خواهند داشت.

  • گرچه صنایع دیگر خوش شانس نخواهند بود. به عنوان مثال، آن دستگاه های سفارش صفحه لمسی را که در رستوران های فست فود ارائه می شوند، به خاطر دارید؟ خب، یکی از انگیزه های اصلی اجرای آنها فقط کاهش هزینه های کار نیست. معلوم است که با توجه به انتخاب بین سفارش از یکی از دستگاه ها یا صحبت با شخصی که در پشت پیشخوان است، بیشتر مشتریان (خصوصاً جوانترها) دستگاه ها را ترجیح می دهند. آنها یک تماس انسانی را نمی خواهند!

  • اما در صنایع دیگر، این رابطه و تماس ضروری خواهد بود، و اینها صنایعی خواهند بود که در آنها شغل های آینده شکوفا می شوند، همانطور که در مطلب بعدی خواهیم دید.

 9. فناوری های اتوماسیون به خبرنگاران این امکان را می دهد تا کارهای جالب تر را به روش های قدرتمندتری انجام دهند.

  • از آنجا که فناوری کارهای روزمره خسته کننده ای را که مردم باید در شغل فعلی خود انجام دهند، خودکار می کند، انجام کارهای جالب تر در زمینه های دیگر، علاوه بر خدمات درمانی، را نیز برای آنها فراهم می کند. یکی از آنها روزنامه نگاری است.

  • برنامه های هوش مصنوعی یا AI هم اکنون در حال نوشتن اخبار هستند - اما آنها به نوعی داستان هایی هستند که برای روزنامه نگاران خسته کننده هستند. نمونه بارز این مورد از واشنگتن پست، متعلق به جف بزوس، بنیانگذار آمازون است و رهبری خودکارسازی برخی جنبه های روزنامه نگاری را به عهده دارد. در انتخابات آمریکا در سال 2016، این روزنامه از یک برنامه هوش مصنوعی به نام Heliograf برای پوشش حدود 500 مسابقه محلی استفاده کرد.

  • چگونه کار کرد؟ خب، Heliograf یک الگوی داستان انتخاباتی محلی را انتخاب کرد که توسط بعضی از روزنامه نگاران انسانی نوشته شده بود و سپس جاهای خالی را با داده هایی که ویرایشگر انسانی به آن می داد، پر می کرد. به عنوان مثال، اگر یک نامزد دموکرات برنده مسابقه خاصی در کنگره می شد، Heliograf به طور خودکار پاراگرافهای خاصی را در الگوی داستان قرار می داد: پاراگرافی در مورد شرح حال نامزد، یا اینکه پیروزی وی چگونه بر توازن قدرت در کنگره تأثیر می گذارد.

  • این ممکن است خیلی مهیج به نظر نرسد - و نکته دقیقاً همین است. برنامه هایی مانند Heliograf به شرکت های رسانه ای این امکان را می دهد تا روزنامه نگاری روزمره تر را به رایانه ها واگذار کنند و به خبرنگاران اجازه دهند روی جنبه های جالب تر حرفه خود تمرکز کنند. داستان های طولانی برای تعقیب، مصاحبه های عمیق برای انجام و مقالات تحلیلی برای نوشتن وجود دارد. اینها کارهایی هستند که انجام آنها از توان هوش مصنوعی خارج است، بنابراین به انسان نیاز است تا آنها را برای آینده قابل پیش بینی انجام دهد.

  • سرانجام، سیستم های هوش مصنوعی به زودی قدرت تحقیقاتی روزنامه نگاران را تقویت می کنند. برای مثال، یادداشت های پاناما سال 2015 را به خاطر دارید؟ این بزرگترین نشت اطلاعات در طول تاریخ بود و شامل 11.5 میلیون سند بود که معاملات مالی فریبکارانه ثروتمندترین شرکت ها و افراد جهان را شرح می داد.

  • تعداد این اسناد برای وارسی شدن توسط روزنامه نگاران بسیار زیاد است، بنابراین کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیق (ICIJ) یک موتور جستجوی پایگاه داده ایجاد کرد که به آنها امکان می داد سوزن را در انبار کاه پیدا کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند نام یک شخص خاص را تایپ کرده و تمام معاملات وی را پیدا کنند. اکنون ICIJ بر روی یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی کار می کند که به آنها امکان می دهد ارتباط بین افراد و سازمانها را ردیابی کنند. پیش بینی می شود این سیستم در سال 2019 عملیاتی شود.

 10. به لطف اتوماسیون، نقش معلم از انتقال دانش به پرورش مهارت های تعاملی تغییر می کند.

  • اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که تا کنون از این مطالب آموخته باشید، این است که اتوماسیون در سالهای آینده صنایع زیادی را متلاشی خواهد کرد. برخی مشاغل جدید ایجاد می شوند، اما بسیاری دیگر از بین می روند و مشاغل قدیمی که زنده مانده اند به طور بنیادی دگرگون می شوند.

  • با تحولات بسیار زیاد در اقتصاد، مردم باید یاد بگیرند که چگونه خود را سازگار کنند - با به روز کردن مهارت های خود برای مشاغل در حال تحول یا آموزش مجدد برای مشاغل جدید یا حتی صنایع، مانند برنامه نویسی واقعیت مجازی (ادامه در مطلب بعدی). و این بدان معناست که آموزش اهمیت بیشتری از قبل خواهد داشت.

  • اما آموزش خود با اتوماسیون تغییر شکل می یابد. بله، ما در مورد معلمان روباتی صحبت می کنیم. در حال حاضر یکی از اینها در بازار وجود دارد: پروفسور انیشتین - یک روبات کوچک شبیه انسان که شباهت چشمگیری به فیزیکدان معروف دارد و به یاد او نامگذاری شده است. چه کار میکند؟ خب، اگر از او بپرسید، استاد انیشتین به زبان خودش به شما می گوید: "من می توانم راه بروم، صحبت کنم، بازی ها را آموزش دهم، آب و هوا را پیش بینی کنم و به همه سؤالات مربوط به علم پاسخ دهم."

  • متأسفانه، او همچنین ممکن است اتصال Wi-Fi خود را از دست بدهد، که همین امر باعث شد تا هنگام مصاحبه با نویسنده در تلویزیون نارسایی داشته باشد، که برای سازندگانش خیلی خجالت آور بود. بنابراین نیازی نیست که معلمان به این زودی ها نگران از دست دادن شغل خود باشند. اما با پیشرفت روبات هایی مانند استاد انیشتین، آنها برخی از وظایف اصلی را که معلمان در حال حاضر در آموزش دانش آموزان انجام می دهند، بر عهده خواهند گرفت.

  • این وظایف چیست؟ به این فکر کنید که معلمانتان در دوران مدرسه چه کارهایی را برای شما انجام دادند (حداقل معلمان خوب). اگر سوالی داشتید، آنها تمام تلاش خود را می کردند تا به آن پاسخ دهند. اگر جواب های اولیه آنها را نمی فهمیدید، سعی می کردند آنها را دوباره تغییر دهند - اطلاعات را به شکلی قابل درک ارائه دهند، چه از طریق یک قیاس هوشمندانه و چه از طریق یک نمودار موثر.

  • خوب، تصور کنید که استاد انیشتین بتواند همین کار را انجام دهد - فقط، برخلاف همتایان انسانی اش، او در هفت روز هفته و هر ساعت در دسترس خواهد بود، و هرگز از پاسخ دادن به سؤالات خسته نمی شود و توضیحات جدیدی ارائه نمی دهد.

  • این امر به معلمان انسانی این امکان را می دهد تا از تمرکز کنونی خود در انتقال دانش دور شوند و بیشتر بر پرورش به اصطلاح "مهارت های تعاملی تر" متمرکز شوند مانند کنجکاوی، ابتکار عمل، پایداری، تعاون، انعطاف پذیری، همدلی و رفتار اخلاقی.

  • چگونه معلمان می توانند آن کارها را انجام دهند؟ ما یک راه قدرتمند را در مطلب بعدی و نهایی نشان خواهیم داد.

 11. صنایع تفریحی و فرهنگی اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا مردم به دلیل اتوماسیون، اوقات فراغت بیشتری دارند.

  • تصور کنید که شما یک معلم امروزی هستید و دانش آموزان شما می خواهند درباره نجوم بدانند. شما می توانید در مورد آن با آنها صحبت کنید، به آنها کتاب بدهید، به آنها فیلم نشان دهید، یک تلسکوپ در اختیار آنها قرار دهید یا آنها را نزد گوگل بفرستید، جایی که احتمالاً به لطف الگوریتم های جستجوی گوگل می توانند اطلاعات بیشتری درباره این موضوع نسبت به آنچه شما می دانید پیدا کنند. (دلیل دیگری از اینکه نقش شما به عنوان فرستنده دانش در حال کمرنگ شدن است).

  • اما تصور کنید که می توانستید به فضای خارجی پرتاب شوید و آنها را در یک اردو به دورترین سطح کهکشان ببرید. خب، شما نمی توانید این کار را در آینده قابل پیش بینی انجام دهید، اما به زودی می توانید به لطف واقعیت مجازی یا VR بهترین مورد بعدی را انجام دهید.

  • این فناوری به سرعت در حال پیشرفت است و یک تن پول سرمایه گذاری در صنعت رو به رشد قرار داده شده است. گوگل در حال حاضر یک دستگاه VR در بازار دارد، و فیس بوک شرکت هدست Oculus VR را در سال 2014 به مبلغ 2 میلیارد دلار خریداری کرد. سرمایه گذاران در حال بررسی چشم انداز اقتصادی VR هستند. در یک مطالعه توسط Bank of America and Merrill Lynch، غول های مالی اعلام کردند که هدست VR "وسیله ای برای مختل کردن و حاکمیت دنیای فناوری" خواهد شد.

  • بازی های ویدیویی سه بعدی VR پیش رو هستند - و به موقع، زیرا، همانطور که می دانید تاکنون، بسیاری از افراد بیکار خواهند شد و به انجام کارهایی نیاز خواهند داشت. یک آینده احتمالی وجود دارد: میلیون ها نفر بیکار خواهند شد و توسط درآمد عمومی جهانی حمایت می شوند. در همین حال، افرادی که هنوز شغل دارند به لطف اتوماسیون، ساعات بسیار کمتری کار خواهند کرد.

  • مردم با این همه وقت آزاد تازه خود چه خواهند کرد؟ آنها احتمالاً بیشتر این وقت را صرف اشکال مختلف سرگرمی و فرهنگ، مانند موسیقی، تلویزیون، بازی های ویدئویی، فیلم و کتاب می کنند.

  • این یک خبر خوب برای هنرمندان موسیقی، فیلمسازان، نویسندگان و دیگر افراد خلاق است که در صنایع سرگرمی و فرهنگ فعالیت می کنند. در حال حاضر، این صنایع 29.5 میلیون نفر در سرتاسر جهان را به کار گرفته اند - بیش از کل کارگران در ایالات متحده، اروپا و صنایع خودروسازی ژاپن! هرچه مردم وقت آزاد بیشتری داشته باشند، بیشتر به سرگرمی و فرهنگ نیاز دارند - و اقتصاد بیشتر به بازیگران، کارگردانان، موسیقیدانان، تهیه کنندگان و موارد دیگر نیاز دارد تا مردم سرگرم شوند و اخلاق بیاموزند.

  • بنابراین، اگرچه کارِ دستی تا حد زیادی غیرمتداول می شود، اما سرگرمی و فرهنگ ممکن است به خوبی شکوفا شوند!

 12. خلاصه نهایی

  • پیام اصلی در این مطالب:

  • طی چند دهه آینده، اتوماسیون احتمالاً جایگزین بسیاری از کارگران فعلی در بخش تولید، حمل و نقل، بانکداری ، قانون و خدمات خواهد شد. در طول راه، مشاغل جدیدی ایجاد خواهد شد که حول محور پشتیبانی از روبات ها و سایر سیستم های خودکار که جایگزین آن کارگران شده اند، متمرکز می شوند. اتوماسیون همچنین برخی از موقعیت ها و کارکردهای شغلی در پزشکی، روزنامه نگاری و آموزش را از بین می برد، اما همچنین به کارگران در این زمینه ها اجازه می دهد کارهای جالب تری انجام دهند. سرانجام، اتوماسیون باعث افزایش وقت آزاد مردم خواهد شد و این باعث افزایش تقاضا برای هنرمندان و سرگرمی ها می شود.

  • بازخورد دارید؟

  • ما مطمئناً دوست داریم نظرات شما را درباره محتوای مان بشنویم! فقط کافی است یک ایمیل با نام این کتاب به عنوان موضوع به remember@blinkist.com ارسال کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک گذارید!

  • کتاب بعدی برای مطالعه: آینده کار، نوشته دارل ام. وست

  • بعد از کسب اطلاعات در مورد آینده قریب الوقوع اتوماسیون، ممکن است کمی نگران امنیت کار فعلی خود یا مطلوبیت چشم انداز آینده شغلی خود شده باشید. احتمالات ممکن است نگران کننده باشند، اما هرچه بیشتر درباره آنها آگاهی داشته باشید، بهتر می توانید خود را برای سالهای آشفته پیش رو آماده کنید.

  • با در نظر داشتن این موضوع، نویسنده دارل ام. وست، بینش، دانش و گزینه های زیادی را از طیف گسترده ای از متخصصان جمع آوری کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تغییر بازار کار فردا توسط اتوماسیون و هوش مصنوعی، مطالب کتاب آینده کار را بررسی کنید.