تازی افغان

بخش ها:

 1. اهلی کردن و تاریخچه تازی افغان

  • تصور بر این است که سگ تازی افغان یکی از قدیمی ترین گونه های تمام سگ های اهلی است، اولین پیشینه سگ افغان به 4000 سال قبل از میلاد برمی گردد. ذات فرز و چابک این سگ بدان معناست که آن ها شکارچیان عالی حیوانات کوچک در منطقه بومی شان در افغانستان هستند، معمولا گوزن، بزها، آهو، و گراز وحشی شکار می کنند و با دیدن شکارچیان بزرگتر مانند گرگ ها و پلنگ های برفی فرار می کنند. همچنین طبیعت آرامشان از این سگ، یک سگ نگهبان می سازد، و بدون ترس از حیوانات اهلی و دام ها در برابر شکارچیان گرسنه محافظت می کنند. این سگ نگهبان زیبا اما آرام در اوایل دهه 1920 به انگلستان آورده شد و ورودش به آمریکا در 1926 در پی آن بود. ظرافت و زیبایی سگ تازی افغان بدان معناست که آن ها به سرعت به سگ هایی مطلوب هم به عنوان سگ های خانگی و هم برای نمایش تبدیل شدند.

 2. ویژگی های فیزیکی سگ تازی افغان

  • بارزترین ویژگی این نژاد، موهای بلند و ابریشمی است که بدن سگ افغان و مخصوصا روی سرش را می پوشاند. سگ های افغان معمولا سیاه یا طلایی رنگ هستند اگرچه تعدادی در رنگ های مختلف از جمله نژاد قهوه ای، خاکستری و سفید وجود دارند. سر و پوزه دراز سگ افغان باعث می شود به راحتی قابل شناسایی باشند، با استخوان های ران بلند که به اجداد امروزی سگ افغان داده شده است به سرعت و چابکی شان شهرت دارند. صورت سگ افغان معمولا پوششی به رنگ سیاه است، با یک بینی سیاه و چشمان بادامی شکل سیاه. اگرچه گفته می شود رنگ صورت سفید متفاوت است اما دلسرد کننده است زیرا به عنوان نشانه ای از پرورش ضعیف دیده می شوند. آن ها سگ های نسبتا بزرگی هستند که به طور متوسط قدشان 68 سانتی متر است.

 3. خلق و خو و رفتار سگ تازی افغان

  • خلق و خوی عادی سگ افغان به گوشه گیر و با وقار بودن گرایش دارد، اما خوشحال و باهوش و به طور کلی نسبتا بازیگوش است. با این وجود، سگ تازی افغان به دلیل داشتن هوش نسبتا کُند که احتمالا به علت ذات کمی لجبازشان است در میان مربیان سگ شهرت دارند. سگ افغان به داشتن استقلال تمایل دارد و صاحبان این سگ در صورتیکه گاهی اوقات سگشان نادیده گرفتن دستورات را انتخاب می کنند نباید تعجب کنند. گفته می شود سگ افغان امروزی دارای بسیاری تمایلات گربه مانند است، عاشق تنبلی و خوابیدن در اطراف خانه است و به طور کلی بسیار کُند تر از اجداد خاورمیانه ایش است. امروز سگ افغان به ندرت برای شکار کردن در اروپا و آمریکا استفاده می شود جاییکه آن ها در آن یکی از محبوب ترین نژاد های سگ خانگی هستند.

 4. زاد و ولد سگ تازی افغان

  • سگ تازی افغان اولین حیوانی بود که در بیابان های قدیمی مصر و افغانستان پرورش داده شد، جایی که آن ها عمدتا به عنوان شکارچیان مورد استفاده قرار می گرفتند. سگ تازی افغان یک انتخاب مطلوب از سگ ها بود زیرا آن ها می توانستند از بیشتر حیوانات دیگر در دویدن جلو بزنند، در حالیکه شکارچیانی شجاع و قادر به تفکر مستقلانه بودند، اغلب قادر به نگه داشتن طعه بزرگتر از فرار تا زمان رسید شکارچی بودند. اولین پرورش خانگی سگ تازی افغان توسط یک افسر انگلیسی در ایستگاه نزدیک کابل بود، که او بعدها سگ افغان را در 1925 به انگلستان آورد. یک سال بعد، سگ افغان به آمریکا برده شد جاییکه زیبایی و ظرافتش آن را به یکی از مشهورترین نژادهای سگ خانگی در آمریکا تبدیل کرد. متوسط اندازه توله سگ افغان حدود 7 توله است، که هنگام تولد نابینا هستند.

 5. ویژگی ها و حقایق جالب درباره سگ تازی افغان

  • وقتی برای اولین بار نژاد سگ افغان به آمریکا آورده شد، طبیعتا ذات مستقل آن باعث شد تا شهرتی غیرقابل اعتماد به دست آورد. اما امروزه، بسیاری از این صفات به اندازه ای که در نژادهای گذشته بودند برجسته نیستند. تصور می شود استخوان های ران بلند سگ افغان یکی از دلایل اصلی است که در آن موقع سگ افغان برای سرعتش شهرت داشت، و باعث می شد که آن ها سریع تر از سایر نژادهای سگ خانگی امروزی بدوند. موی فرق سر بلند روی سرش، به همراه حلقه کوچکی که نزدیک انتهای دمش قرار دارد، دو ویژگی بارز سگ افغان بالغ هستند. آن ها از کوهستان های افغانستان سرچشمه می گیرند و ظاهر منحصر به فردشان مزیت های حیاتی را برای این سگ ها در طول زمستان های سرد و تابستان های گرم فراهم می کند. خز بلند این سگ هرچند زیباست مراقبت و نگه داری روزانه می خواهد تا از سالم ماندن مو اطمینان حاصل شود.