سگ آکباش

بخش ها:

 1. تاریخچه و اهلی کردن سگ آکباش

  • سگ آکباش سگی بزرگ، و سفید رنگ از نژاد سگ اهلی می باشد و بومی دشت ها و کوهستان های غربی ترکیه است. آکباش یک سگ نگهبان است و در ابتدا حدود 3000 سال پیش توسط چوپانان پرورش یافت تا سگی سفید رنگ را ایجاد کنند که بتواند از گله گوسفندانشان نگهبانی کند. اگرچه دلایل دقیق برای این انتخاب رنگ خاص ناشناخته است، اما به طور گسترده ای اعتقاد بر این است که تنها یک سگ سفید رنگ نگهبان می خواستند، تا مطمئن شوند که با یک درنده گرسنه مانند گرگ اشتباه گرفته نمی شود. آکباش یک نژاد قدیمی از سگ های اهلی است و گرچه تصور بر این است که این سگ نژادی از نژادهای مشابه در ایتالیا و مجارستان گرفته شده است، اما اجدادش به طور دقیقی شناخته شده نیستند. به نظر می رسد سگ های نگهبان قاره ای از بخش هایی از آسیا به اروپا آورده شده اند.

 2. ویژگی های فیزیکی آکباش

  • آکباش نژادی بزرگ و قدرتمند است، که کاملا برای نگهبانی از گوسفندانی که در کوهستان زندگی می کنند ساخته شده است. این سگ دارای موی کوتاه تا متوسط، و سفید رنگ با بخش های کمی به رنگ قهوه ای روشن است. موی آکباش زبر و خشن است تا هنگامیکه در معرض هوای آلپ قرار می گیرد از گره شدنش جلوگیری شود، و دولایه بودن مو باعث می شود تا در مقابل آب مقاوم باشد، و از ایجاد حس سرمای زیاد در آکباش جلوگیری می کند. سگ آکباش سری بزرگ و آرواره های قدرتمندی همراه با بدنی بسیار قوی، گردنی کوتاه و بزرگ، و پنجه های خمیده دارد. دُم آکباش نسبت به نژادهای دیگر بسیار متمایز است و تنها بلند و خمیده نیست، بلکه از موهایی بلندتر پوشیده شده است. سگ آکباش دارای پاهایی نرم و کلفت و چشم هایی بادامی شکل است که رنگ آن بین طلایی و قهوه ای تیره متغیر است.

 3. خلق و خو و رفتار آکباش

  • سگ آکباش در اصل توسط چوپانان پزورش یافت تا از گله گوسفندانشان در مقابل حیوانات درنده در کوهستان های بزرگ نگهبانی کند، بنابراین آن ها به طور طبیعی نژادی غالب و پرخاشگر هستند. آن ها یکی از قدیمی ترین سگ های نگهبان در میان نژاد سگ های اهلی امروزی است و به همین دلیل نیازمند صاحبی با تجربه و راسخ می باشد. اما آن ها حیواناتی باهوش و شجاع هستند که زندگی شان را در معرض خطر قرار می دهند تا از حیوانات و انسان های تحت محافظتشان محافظت کنند. آکباش نژادی بسیار وفادار است، و کاملا خود را وقف صاحبانشان می کنند و اغلب به غریبه هایی که در غیاب صاحبانشان می بینند مشکوک اند. آکباش سگی بسیار مستقل است همراه با ذات قوی و محافظی که دارد، و در موقعیت های اضطراری هنگامیکه حس می کند گله در معرض خطر است سریع و بدون نیاز به کمک واکنش نشان می دهد.

 4. نژادگیری و تولیدمثل آکباش

  • نژاد آکباش اولین بار تقریبا 3,000 سال پیش دیده شد، زمانی که نژادش سگ نگهبان سفید رنگ قوی و محافظ بودند. اگرچه نژاد خودش از همان روزهای اول تغییرات کمی داشته، آن هایی که امروزه در خانه ها یافت می شوند کمتر از این سگ های نگهبان اولیه پرخاشگر و مسلط هستند. گرچه هنوز هم محافظ و نگهبان چهارپایان اهلی و احشام مخصوصا احشام و مزارع آمریکای جنوبی هستند، که در آنجا برای محافظت از حیوانات در مقابل گوشتخوارانی مانند گرگ ها و خرس ها استفاده می شدند. از زمان شناختن آن ها در آمریکا در دهه 1970، این نژاد، تبدیل به سگ نگهبان محبوبی شده و گرچه مانند دیگر نژادهای بزرگتر دچار مشکلات کفل هستند، اما بسیار شدید هم تحت تاثیر آن نیستند. آکباش در هر زایمان بین 7 تا 9 توله به دنیا می آورد، که آن ها در 6 هفته اول تولدشان کاملا می توانند حرکت کنند.

 5. ویژگی ها و حقایق جالب درباره سگ آکباش

  • آکباش سگی آرام و تمیز در میان سگ های اهلی هستند، و چه درون و چه بیرون خانه با خوشحالی زندگی می کنند. موی آن ها همچنین بوی کمتری در مقایسه با سایر نژادها دارد. آن همچنین غریزه مادری قوی دارند، و مشاهده شده است که به گوسفندان در تمیز کردن بره های تازه به دنیا آمده شان کمک می کنند. در کشور بومی خود ترکیه، آکباش نامش از کلمه ترکی آکباش گرفته شده است که به معنی "سر سفید" است. نژاد آکباش اولین بار به عنوان یک سگ خانگی محبوبیت پیدا کرد زمانی که 40 سگ از ترکیه به آمریکا در دهه 1970 صادر شد. به نظر می رسد این سگ ها اجداد کل جمعیت امروزی در آنجا هستند.