آلباتروس

بخش ها:

 1. سیرتکامل و طبقه بندی آلباتروس

  • آلباتروس یک گونه بزرگ از گونه های مرغ دریایی یافت شده در سراسر جنوب اقیانوس آرام و حتی مناطق سردسیر قطب جنوب است. 21 گونه متفاوت از آلباتروس در سراسر دریاهای جنوبی یافت می شود، اما متاسفانه گفته می شود که امروزه 19 گونه مختلف از آلباتروس در معرض خطر انقراض قرار دارد. آلباتروس ارتباط نزدیکی با سایر پرندگان دریایی از جمله مرغ های طوفان دارد، که در میان تمام پرندگان به دلیل داشتن حفره های بینی لوله ای در دو طرف بالای منقارشان منحصر به فرد هستند، به این معنی که این پرندگان اغلب به عنوان پرندگان دماغ لوله ای شناخته می شوند. آلباتروس اولین بار در شعر شاعری به نام کولریج نام برده شد و همین امر باعث معروف شدن این پرنده شد.

 2. ظاهر و آناتومی آلباتروس

  • آلباتروس یکی از بزرگترین پرندگان در آسمان است به طوریکه طول بال های آلباتروس سرگردان نر می تواند به راحتی به 3.5 متر یا بیشتر برسد، این به این معنی است که این پرنده دارای بزرگترین بال نسبت به پرندگان دیگر است. آلباتروس سرگردان همچنین دارای بدنی است که بیشتر از یک متر طول دارد (از جمله دُم آن)، به طور کلی سایر گونه های این پرنده کمی کوچک تر هستند. آلباتروس یکی از پرندگانی است که به راحتی قابل تشخیص است با بال های باریک و بلند، سر بزرگ، و منقار دراز و قوی که انتهایش به صورت قلاب دار است و لبه های تیزی در هر طرف دارد که گرفتن طعمه و شکارهای لغزنده را آسان تر می کند. روی هر پای آلباتروس 3 پنجه وجود دارد به همراه پوست پره دار در بین هر یک. برخلاف بسیاری از گونه های دیگر پرندگان، آلباتروس دارای انگشت های عقبی نیست زیرا نیازی به آن ها ندارد.

 3. زیستگاه و پراکندگی آلباتروس

  • تمامی 21 گونه مختلف این پرنده به طور عمده در سراسر جنوب اقیانوس آرام، برخی در اقیانوس منجمد جنوبی یافت می شوند. آلباتروس در بخش های شمالی اقیانوس اطلس یافت نمی شود، در حالیکه در شمال اقیانوس آرام تعدادی از گونه ها آلباتروس به خصوص آلباتروس آبچر (Wading Albatross) یافت می شود که مکان های لانه سازی شان در جزایر گالاپاگوس است. آلباتروس در میان بسیاری از پرندگان منحصر به فرد است زیرا بیشتر زندگی را به پرواز در آسمان می گذراند. آلباتروس تمام عمرش را در آسمان به سر خوردن بر فراز موج ها سپری می کند و شناخته شده است که قادر است هزاران مایل را در زمانی بسیار کوتاه پرواز کند. در طول فصل تولید مثل، آلباتروس به سمت زمین خشک برمی گردد که در آنجا در کلونی های بزرگ بر روی صخره های جزایر سنگی و دورافتاده لانه سازی می کند که این جزیره ها معمولا در توندراهای قطب جنوب قرار دارند..

 4. رفتار و سبک زندگی آلباتروس

  • بال های باریک آلباتروس باعث می شود که آن ها بخواهند در هوا سُر بخورند تا اینکه پرواز کنند و در نتیجه انرژی کمتری مصرف کنند. آلباتروس به انجام تکنیک پرواز کردن که به عنوان " اوج گرفتن پویا" شناخته می شود، شناخته شده است، این بدان معنی است که آلباتروس از نوسانات جریان باد بر فراز موج ها استفاده می کرده و بیشتر اوج می گیرد، و مدت زمان طولانی تری را بدون انجام کار چندانی در آسمان سپری می کند. آلباتروس بینایی فوق العاده ای دارد به طوری که می تواند طعمه اش را در آسمان ببیند، و به سمت آن پایین آمده و شیرجه بزند و یک ماهی را از روی سطح آب یا حتی گاهی اوقات از زیر آب بقاپد. آن ها همچنین به داشتن حس بویایی فوق العاده ای شناخته شده اند که این امکان را به آن ها می دهد تا طعمه و زمین های تخم گذاری و تولید مثلشان را حتی در تاریکی شناسایی کنند.

 5. چرخه زندگی و تولید مثل آلباتروس

  • آلباتروس ها در کلونی های بزرگ بر روی جزایر لانه سازی می کنند، جاییکه هزاران آلباتروس دیگر می توانند در آن جا باشند، که برخی از آن ها به طور پیوسته تا 7 سال پرواز می کنند تا اینکه به سن بلوغ جنسی برسند. آن ها بعد از یک معاشقه منحصر به فرد که با ساییدن نوک هایشان به همدیگر و ایجاد صدای خر خر همراه است آلباتروس های نر و ماده با یکدیگر جفت گیری می کنند. آلباتروس ماده تنها یک تخم در لانه ساده اش که بر روی زمین است می گذارد که وزن آن می تواند به نیم کیلوو برسد. والدین آلباتروس به مدت 2 تا 3 ماه بسته به اندازه گونه آلباتروس بر روی تخم می خوابند. والدین آلباتروس از جوجه هایشان تا زمانیکه بتوانند پرواز کنند از آن ها مراقبت کرده و آن ها را تمیز می کنند. پر درآوردن جوجه های آلباتروس می تواند در هرجا بسته به اندازه گونه های آلباتروس 5 تا 10 ماه طول بکشد. این پرندگان طول عمر طول عمر بسیار طولانی دارند که به طور میانگین بین 40 تا 50 سال عمر می کنند.

 6. شکار و رژیم غذایی آلباتروس

  • آلباتروس پرنده ای گوشتخوار است به طوری که غذایش تنها از ماهی ها و دیگر جانوران آبزی تشکیل شده است. آلباتروس از ماهی ها، ماهی مرکب، کریل، خرچنگ ها، و دیگر سختپوستان تغذیه می کند، که غذایش را یا با شیرجه زدن بر روی سطح آب شکار می کند، یا از لاشه جانوران دیگر که بر روی سطح آب است تغذیه می کند. آن ها همچنین به خوردن لاشه هایی که روی سطح آب شناورند یا نزدیک سطح آب هستند شناخته شده است. بینایی و بویایی فوق العاده آلباتروس در کنار منقار به خوبی طراحی شده و تیزش، او را برای زندگی در دریا کاملا سازگار کرده است. جوجه ها تا زمانیکه بتوانند غذاهای جامد و لیز را هضم کنند از روغن معده والدینشان که بسیار مغذی اما بدبو است تغذیه می کنند.

 7. خطرات و شکارچیان آلباتروس

  • با توجه به این واقعیت که آلباتروس بسیار بزرگ است و تقریبا تمام عمرش را در امنیت آسمان سپری می کند، شکارچیان واقعی ندارد، به جز انسان ها که در گذشته آن ها را شکار می کردند. همچنین لانه های آلباتروس به حدی در مناطق دورافتاده است که هیچ حیوانی به آن ها دسترسی ندارد به استثنای کوسه ببری که در کمین جوجه های جوان آلباتروس که در حال یادگیری پرواز هستند منتظر می مانند به محض آنکه هر کدام از آن ها از بقیه عقب بماند به او حمله کرده و او را می گیرد. نکته جالب درباره کوسه ببری این است که هرسال به همان نقطه ای که جوجه های آلباتروس در حال تمرین کردن پرواز کردن و روش های سُر خوردن هستند باز می گردد، و در انتظار یک غذای راحت و آماده است.

 8. حقایق و ویژگی های جالب درباره آلباتروس

  • آلباتروس ها قادرند هزاران مایل را در زمان کوتاهی طی کند که نوع سر خاکستری می تواند حتی مسافت بیشتری را نیز پرواز کند، این پرنده با تلاش خیلی کمی می تواند دور کره زمین را در کمتر از یک ماه کامل پرواز کند. آلباتروس با شعر ساموئل تیلر کلریج در اواخر دهه 1700 معروف شد، که این پرنده دریایی بزرگ را نمادی از روح ملوانان غرق شده نشان می داد. این موضوع موجب خرافات زیادی درباره آلباتروس مبنی بر بدشگون بودن شکار آلباتروس در میان دریانوردان و ملوانان شد.

 9. رابطه انسان با آلباتروس

  • برآورد شده است که سالانه در حدود 100,000 آلباتروس از گونه های مختلف توسط ماهی گیران غیرقانونی ماهی تن در اقیانوس منجمد جنوبی کشته می شوند. این ماهیگیران از ریسمان های بلند ماهیگیری به همراه طعمه استفاده می کنند که باعث می شود به راحتی بتوانند آلباتروس هایی که در پی گرفتن طعمه شان به سمت آب می آیند را به دام بیندازند. به نظر می رسد که آلباتروس های ماده در واقع بیشتر از آلباتروس نر در معرض خطر صید قرار دارند زیرا تمایل دارند جدا از نرها در مناطق مختلف به جستجوی غذا بپردازند. علیرغم برخی خرافات بدشگون در مورد شکار آلباتروس توسط دریانوردان، در قرن نوزدهم این پرنده توسط انسان به شدت شکار شد که دلیل آن استفاده از پرهای این پرنده در پر کردن بالش بود.

 10. زندگی کنونی و وضعیت بقای آلباتروس

  • امروزه، 19 گونه از 21 گونه مختلف آلباتروس در لیست حیوانات در معرض خطر در محیط زیست طبیعی شان قرار دارد. اگرچه جمعیت دو گونه باقی مانده کم نیست، ولی تعداد آن رو به کاهش است و به عنوان گونه های در معرض تهدید در نظر گرفته می شوند. دلیل اصلی کاهش شدید جمعیت آلباتروس در دریاهای جنوبی ماهیگیران ماهی تن هستند، که با نخ ها و قلاب ماهیگیری شان به راحتی این پرندگان دریایی بسیار بزرگ را شکار می کنند.