تمساح

بخش ها:

 1. سیر تکامل و طبقه بندی تمساح

  • تسماح ها و سایر خزندگان مانند کروکودلی ها در یک خانواده قرار دارند اما تنها بومی دو کشور یعنی آمریکای جنوبی و چین هستند (که اکنون در این مناطق تمساح ها تقریبا منقرض شده اند). تمساح ها کوچکتر از کروکودیل ها هستند اما با سرعتی بیش از 15 مایل بر ساعت بر روی خشکی حرکت می کنند که آن ها به سریع ترین خزندگان بزرگ در جهان تبدیل کرده است. علاوه بر جثه شان، تفاوت های بسیاری بین تمساح ها و کروکودیل ها وجود دارد به طوریکه پوزه تمساح کوتاه تر از پوزه کروکودیل است، و هنگامی که دهانشان بسته است دندان های تمساح نمی تواند دیده شود اما دندان های کروکودیل دیده می شود. تمساح ها همچنین در زیستگاه های بومی شان در جنوب آمریکای شمالی به نام گاتور نیز معروف اند.

 2. شکل ظاهری و آناتومی تمساح

  • تمساح ها خزندگان بسیار بزرگی هستند که طول تمساح های نر به بیش از 4.5 متر رشد می کند. تمساح ماده کمی کوتاه تر است و کل بدن و دمش بین 3 تا 3.5 متر طول دارد. تمساح چینی گونه های بسیار کوچکتری هستند و اندازه شان تقریبا نصف تمساح های آمریکایی ماده است. تمساح ها دارای بدن و پوستی زره مانند هستند که رنگش از زرد گرفته تا سبز و قهوه ای متغیر است و در نهایت در سن پیری کاملا تقریبا سیاه رنگ می شود. دم تمساح به طور شگفت انگیزی عضلانی است و از آن برای جلو رفتن و حرکت کردن در آب استفاده می کند. تمساح ها دارای پاهای کوتاه و پهن و قوی هستند و انگشتان پاهایشان پره دار است. پاهایشان نه تنها در شنا کردن به آن ها کمک می کنند بلکه باعث می شوند تا بتوانند از کناره های گل آلود رودخانه ها به راحتی عبور کنند.

 3. زیستگاه و پراکندگی تمساح

  • تمساح های آمریکایی را می توان در جنوب شرقی آمریکا، سرتاسر فلوریدا و لوییزیانا، بخش های جنوبی جورجیا، آلاباما و می سی سی پی، قسمت های ساحلی کارولینای شمالی و جنوبی، شرق تگزاس، جنوب شرقی اوکلاهاما و انتهای جنوبی آرکانزاس یافت. بیشتر جمعیت تمساح های آمریکایی در فلوریدا و لوییزینا زندگی می کنند که تصور می شود بیش از یک میلیون تمساح بین این دو ایالت یافت شود. تمساح های آمریکایی در محیط هایی با آب شیرین مانند برکه ها، مرداب ها، زمین های مرطوب، رودخانه ها، دریاچه ها، و باتلاق ها و همچنین در مناطقی با آب شور زندگی می کنند. فلوریدای جنوبی تنها مکانی در جهان است که تمساح ها و کروکودیل ها هردو با هم در یک مکان زندگی می کنند.

 4. سبک زندگی و رفتار تمساح

  • تمساح یک شکارچی تک زی است که در واقع هنگام حرکت بر روی خشکی به طور شگفت آوری پر سر و صدا است. آن ها معمولا آرام هستند، و با خزیدن و سُرخوردن بر روی کناره های لغزنده رودخانه ها بر روی شکمشان به جلو حرکت می کنند. آن ها حیواناتی به شدت قلمروطلب هستند و صداهای مختلفی را در شرایط خاص مانند اعلام قلمرو، هنگام پیدا کردن جفت و هنگام در خطر بودن تمساح های جوان برای هشدار دادن به مادرشان از خودشان در می آورند. اگرچه تمساح های نر نمی توانند مثل ماده های صدای مختلفی ایجاد کنند اما یک جعبه صوتی برجسته ای دارند و در فصل جفت گیری صداهای کمی مانند غریدن ایجاد می کنند که هنگامی که آن ها غرش می کنند باعث می شود رقیب های نر را دور کنند.

 5. چرخه زندگی و تولید مثل تمساح

  • تمساح ها معمولا در فصل بهار جفت گیری می کنند که در طی این فصل در گروه های بزرگ با هم جمع می شوند تا جفت مناسبشان را پیدا کنند. تمساح ماده لانه ای از گل، برگ ها و شاخه ها بر روی زمین می سازد و در آن تا حدود 50 تخم می گذارد. بچه تمساح ها بعد از دو ماه که تخم هایشان با پوشش گیاهی پوسیده و خورد شده در لانه نگه داشته شدند سر از تخم بیرون می آورند. تمساح های ماده روی تخم هایشان نمی خوابند زیرا آن ها می شکنند ولی لانه هایشان را در برابر شکارچیان گرسنه محافظت می کنند. بچه تمساح ها هنگامی که از تخم در می آیند بین 15 تا 20 سانتی متر طول دارند و توسط بسیاری از انواع شکارچیان قابل شکار هستند. آن ها معمولا تا 2 سالگی با مادرشان می مانند. تمساح ها معمولا تا حدود 50 سالگی عمر می کنند اما دیده شده است که برخی از آن زمانیکه در اسارت هستند حداقل 20 سال دیگر (تا 70 سالگی) هم زنده می مانند.

 6. طعمه و غذای تمساح

  • تمساح معمولا شکارچی تک زی است، اما تمساح های جوانتر و کوچکتر به ویژه هنگام شکار در گروه هایی در کنار هم می مانند. تمساح معمولا از ماهی، پستانداران کوچک و پرندگان تغذیه می کند، اما شناخته شده است که تمساح به حیوانات بزرگتر نیز حمله کرده اند. تمساح های بالغ همچنین گوزن، و تمساح های کوچکتر را نیز شکار کرده و می خورند. در برخی موارد، تمساح های بزرگتر پلنگ و خرس های سیاه فلوریا را نیز شکار می کنند که این تمساح ها به شکارچیان سلطه گر و اصلی در سرتاسر محیط زیستشان تبدیل کرده است. انسان ها و حیوانات خانگی نیز از حملات تمساح ها بی نصیب نبوده اند.

 7. تهدیدها و شکارچیان تمساح

  • تمساح در راس شکارچیان منطقه خودش قرار دارد که حتی حیوانات بسیار بزرگ را نیز شکار می کند انسان ها تنها شکارچیانی تمساح های بالغ هستند که آن ها را برای گوشت و پوست منحصر به فردشان که در تولید انواع محصولات استفاه می شوند شکار می کنند به طوری که جمعیت آن ها تقریبا رو به انقراض است. بچه تمساح های کوچکتر نیز توسط بسیاری از گونه ها از جمله راکون ها، پرندگان، گربه های دم کوتاه و حتی سایر تمساح ها شکار می شوند. امروزه با وجود محافظت شدن در برابر شکار (ممنوعیت شکار) در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی، تمساح ها به دلیل از بین رفتن زیستگاه های طبیعی شان و افزایش سطح آلودگی در آب ها در معرض خطر انقراض قرار دارند.

 8. ویژگی ها و حقایق جالب درباره تمساح

  • تصور بر این است که قدمت دی.ان.ای تمساح ها حتی به قبل از دوران دایناسورها برمی گردد که این بدین معناست که تمساح ها حتی با نبودن و انقراض دایناسورها نیز زنده ماندند، تحقیقات علمی اولین تاریخ گونه های تمساح را به 150 میلیون سال پیش تخمین زده است. تمساح چینی که اخیرا تنها در دره ی رودخانه یانگ تسه (Yangtze) یافت می شوند و در حال حاضر به شدت در معرض خطر قرار دارند به طوریکه کمتر 100 تمساح چینی در حیات وحش باقی مانده است. در واقع تعداد تمساح های چینی که در باغ وحش های سراسر دنیا زندگی می کنند بیشتر از تمساح هایی هستند که در حیات وحش وجود دارند. تمساح ها بیش از 80 دندان دارند که به گونه شکل گرفته اند که کاملا می توانند در بدن طعمه فرو رفته و طعمه را گاز بگیرند. آن ها حتی می توانند دندان هایی را که از دست داده اند دوباره رشد داده و بسازند.

 9. رابطه تمساح با انسان ها

  • برخلاف کروکودیل های بزرگ، تمساح ها در برخورد با انسان ها بلافاصله آن ها را به شکل طعمه نمی بینند، اما ممکن است اگر تحریک یا عصبانی شوند برای دفاع از خود به آن ها حمله کنند. حمله تمساح ها به انسان معمول نیست اما اگر انسان در قلمرو تمساح ها باشد و احساس خطر کنند قطعا حمله می کنند. آن ها همچنین اگر نزدیک به سکونتگاه های انسان باشند به حیوانات اهلی از جمله حیوانات خانگی و گاهی اوقات دام ها و احشام حمله می کنند. شکار تمساح ها باعث شد در اواخر قرن گذشته جمعیت تمساح های آمریکایی به طور کامل رو به نابودی بروند و جمعیت تمساح های چینی نیز تقریبا کاهش یافت. خوشبختانه وخامت وضعیت در آمریکا قبل از آنکه خیلی دیر شود تشخیص داده شد و با حفاظت از آن ها گونه ها شمار جمعیت شان افزایش یافت.

 10. زندگی امروز و وضعیت بقای تمساح

  • زمانی تمساح آمریکایی جزو گونه های در معرض خطر قرار داشت اما به لطف حفاظت زیستگاه و قوانین حفاظتی فدرال جمعیتشان در فلوریدا و لوییزیانا دوباره به خوبی بهبود و افزایش یافت به طوریکه امروزه جمعیت تمساح ها در آمریکا به بیش از یک میلیون می رسد. اگرچه در حال حاضر زیستگاه هایشان به دلیل جنگل زدایی و آلودگی در آب در معرض خطر تخریب قرار دارد. داستان تمساح چینی بسیار متفاوت است، به طوریکه کمتر از 100 تمساح در رودخانه یانگ تسه باقی مانده است که این گونه ها شدیدا در حیات وحش در معرض خطر و متاسفانه در آستانه نابودی و انقراض هستند.