اُتو رامبیِر که در حالت اغما است، از زندانهای کره شمالی آزاد و به خانه منتقل می شود

در تاریخ 12 ژوئن سال 2017 اتو وارمبایر ، دانش آموز 22 ساله ای که 17 ماه پیش در کره شمالی زندانی شده بود ، خانه یِ خود در ایالات متحده بازگشت. برگشت وی نشانه یِ گرم شدن روابط بین ایالات متحده و این کشور منزوی و تحریم شده بود، که به دلیل نقض گسترده حقوق بشر معروفیت جهانی داشت. همچنین بازگشت این جوان، دیدِ تازه ای در باره ی نحوه برخورد کره شمالی با بیگانگانِ در اسارت به مردم داد.

پس از اقامت پنج روزه در این کشور به عنوان بخشی از یک سفر ماجراجویانه ، دانشجوی دانشگاه ویرجینیا در ژانویه سال 2016 در فرودگاه پیونگ یانگ به اتهام گرفتن یک پوستر تبلیغاتی از اتاق هتل خود دستگیر شد. دادگاه او فقط یک ساعت به طول انجامید و وی در یک زندان کره شمالی به 15 سال کار سخت محکوم شد. او تا ماه مارس در اغما بود.

آزادی وارمبیِر بدنبالِ سفرِ مقامات كره شمالی در ماه مه، که برای یک ملاقات اضطراری به ایالات متحده آمریكا رفته بودند، اتفاق افتاد. دو کشور تنش ها در مورد برنامه یِ هسته ای کره شمالی را به منظور مذاکره در مورد شرایط آزاد سازی وارمبیِر کنار گذاشته بودند. اوتو با رعایت تمام الزامات پزشکی با هواپیما به اوهایو ، جایی که مورد استقبال والدینش و جمع کمی از هواداران قرار گرفت، منتقل شد و همان شب به مرکز پزشکی دانشگاه سینسیناتی برده شد.

پزشکان گفتند که وی از ایست قلبی-ریوی رنج می برد و در حالت بیداری بدون توانایی پاسخ قرار دارد. آنها گفتند که اسکن ها آسیب بزرگی به مغز را نشان می دهند، که احتمالاً در اثر ضرب وشتم بی رحمانه و طولانی مدت بوجودآمده است. مقامات کره شمالی با بیان اینکه وی به مسمومیت غذایی حاد دچار شده و یک قرص خواب آور به او داده شده است ، شرایط وی را توضیح داد.

یک هفته بعد، اُتو رامبیِر درگذشت.

والدین وی گزارشی را منتشر کردند که نشان می داد مرگ فرزندشان در اثر "بدرفتاری و شکنجه های شدید مقاماتِ کره شمالی اتفاق افتاده است". اما آنها احساس کردند که باید پسرشان را به خانه بیاورند و او را در آرامش قرار دهند.

آنها چنین نوشتند: "وقتی اوتو در اواخر 13 ژوئن به سینسیناتی بازگشت ، او قادر به صحبت و دیدن نبود، و در برابر دستورات کلامی واکنشی نشان نمی داد. او ناراحت و نگران بود."اگرچه ما احتمالا دیگر هیچوقت صدای او را نمی شنیدیم ، اما چهره یِ او طی یک روز تغییر کرد - و در آرامش قرار گرفت. او در خانه بود و ما معتقدیم که او می توانست این را حس کند. "

یک ماه پس از درگذشت وارمبیِر ، سفر شهروندانِ آمریکایی به کره شمالی ممنوع شد.