سگ وحشی آفریقایی

بخش ها:

 1. سیرتکامل و طبقه بندی سگ وحشی آفریقایی

  • سگ وحشی آفریقایی که به عنوان سگ نقاشی شده یا سگ رنگ آمیزی شده و سگ شکار دماغه نیز شناخته می شود سگی با جثه متوسط از گونه های سگ است که در سراسر صحرای آفریقا یافت می شود. سگ وحشی آفریقایی به راحتی از هر دو سگ خانگی و سایر سگ های وحشی توسط موی خال خال روشنش تشخیص داده می شود، و نامش در لاتین به معنی زیرک است. گفته می شود که سگ وحشی آفریقایی اجتماعی ترین سگ در میان همه سگ سانان است، که در دسته های حدود 30 نفر زندگی می کنند. با این حال متاسفانه، این حیوان بسیار اجتماعی و باهوش به شدت در بیشتر زیستگاه های طبیعی در معرض خطر است، که این در معرض خطر بودن عمدتا به دلیل از دست رفتن زیستگاه ها و شکار توسط انسان ها است.

 2. شکل ظاهری و آناتومی سگ وحشی آفریقایی

  • بارزترین ویژگی سگ وحشی آفریقایی خز و موی زیبایش است که شناسایی این سگ را بسیار آسان می کند. موی سگ وحشی آفریقایی قرمز، سیاه، سفید، قهوه ای و زرد رنگ به همراه الگوهای تصادفی رنگ ها است که برای هر سگ منحصر به فرد است. همچنین این خز به عنوان یک نوع پوششی عمل می کند که به سگ وحشی آفریقایی کمک می کند تا همرنگ محیط اطرافش شود. سگ وحشی آفریقایی همچنین دارای گوش های بزرگ، پوزه ای دراز و پاهایی دراز به همراه چهار انگشت روی هر پایش است. این یکی از بزرگ ترین تفاوت ها بین سگ وحشی آفریقایی و دیگر گونه های سگ است زیرا آن ها دارای پنج انگشت هستند. آن ها همچنین دارای شکمی بزرگ و روده ای دراز و بزرگ هستند که به آن در جذب موثرتر رطوبت از غذایشان کمک می کند.

 3. زیستگاه و پراکندگی سگ وحشی آفریقایی

  • سگ های وحشی آفریقایی به طور طبیعی در صحراها، دشت های باز و سواحل خشک جنوب صحرای آفریقا پرسه می زنند جایی که در آن محدوده سگ های وحشی آفریقایی به سرعت کاهش یافته است. تصور می شود که سگ وحشی آفریقایی زمانی در تقریبا 40 کشور مختلف آفریقایی یافت می شد اما امروزه تعداد آن ها بسیار کمتر و بین 10 تا 25 است. اکنون بیشتر جمعیت سگ های وحشی آفریقایی عمدتا به پارک های ملی در سراسر آفریقای جنوبی محدود شده اند، و بزرگترین جمعیت سگ های وحشی آفریقایی در بوتسوانا و زیمبابوه یافت می شود. سگ های وحشی آفریقایی برای پشتیبانی از گله به قلمروهای بزرگی نیاز دارند، که تعداد گله ها در حقیقت با کاش قلمروهای آن ها کاهش می یابد.

 4. سبک زندگی و رفتار سگ وحشی آفریقایی

  • سگ های وحشی آفریقایی حیواناتی بسیار اجتماعی هستند که معمولا در گله هایی بین 10 تا 30 نفر جمع می شوند. در این دسته یک سیستم رتبه بندی دقیق وجود دارد، که توسط یک جفت حکفرما هدایت می شوند. آن ها اجتماعی ترین سگ ها در جهان هستند و همه ی کارها را به صورت گروهی انجام می دهند، از شکار و اشتراک گذاری غذا گرفته، تا کمک به اعضای بیمار و کمک به تربیت و پرورش سگ های جوان. سگ های وحشی آفریقایی از طریق لمس کردن، حرکت، و صدا با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. اعضای گله فوق العاده به یکدیگر نزدیک هستند، قبل از شکار در کنار هم جمع می شوند و یکدیگر را لیس می زنند، در حالیکه دم خود را تکان می دهند و صداهای تیز و گوش خراشی ایجاد می کنند. سگ های وحشی آفریقایی یک سبک زندگی پگاه گرد را می گذرانند که به این معنی است که در طلوع یا سحرگاه و غروب بیشترین فعالیت را دارند.

 5. چرخه زندگی و تولید مثل سگ وحشی آفریقایی

  • در گله های سگ وحشی آفریقایی، معمولا تنها یک جفت تولید مثل وجود دارد، که اعضای نر و ماده غالب هستند. بعد از یک دوره ی بارداری تا حدود 70 روز، سگ وحشی ماده در هر زایمان بین 2 تا 20 توله در یک لانه به دنیا می آورد، و در چند هفته اول به همراه بچه هایش می ماند، و برای تامین غذایش به سایر اعضای گله تکیه می کند. توله سگ های وحشی آفریقایی در بین 2 تا 3 ماهگی لانه را ترک می کنند و تا زمانیکه به اندازه کافی بزرگ شده تا مستقل شوند و به طور کلی ترگ گله برای پیوستن به سایر گله های سگ های وحشی توسط همه گله مراقبت شده و غذا داده می شوند. تصور می شود که هر چه بیشتر از توله ها مراقبت شود، احتمال بقایشان بیشتر می شود.

 6. طعمه و غذای سگ وحشی آفریقایی

  • سگ وحشی آفریقایی یک شکارچی گوشتخوار و فرصت طلب است، که در گروه های بزرگ خود حیوانات بزرگتری را در دشت های آفریقا شکار می کند. سگ های وحشی آفریقایی بیشتر پستانداران بزرگ مانند گرازها و گونه های بسیاری از بزهای کوهی را شکار می کنند، و مکمل غذایی این سگ ها جوندگان، مارمولک ها، پرندگان و حشرات هستند. آن ها حتی به شکار گوشتخواران بزرگتری که از طریق بیماری یا جراحت آسیب پذیر شده اند را شکار می کنند، مانند گاو وحشی. اگرچه طعمه سگ های وحشی آفریقایی اغلب بسیار سریعتر است، تعقیب و شکار می تواند تا مایل ها دوام بیاورد، و همین بنیه و استقامت سگ ها آن ها در حفظ و نگه داری سرعتشان بسیار موفق می سازد. شکار یک گله همچنین به این معنی است که سگ های وحشی آفریقایی می توانند به راحتی طعمه شان را گیر بیاندازند.

 7. تهدیدها و شکارچیان سگ وحشی آفریقایی

  • با توجه به اندازه نسبتا بزرگ و ذات غالب سگ وحشی آفریقایی و گله آن ها، در زیستگاه های طبیعی شان تعدادی شکارچی طبیعی دارند. شیرها و کفتاران در فرصت های خاص شناخته شده اند، تا سگ های وحشی آفریقایی که از بقیه گله جدا شده اند را شکار کنند. یکی از بزرگترین تهدیدها و خطرات سگ وحشی آفریقایی کشاورزانی هستند که از ترس شکار دام ها و حیوانات اهلی شان آن ها را شکار کرده و می کشند. کاهش شدید زیستگاه های طبیعی شان، همچنین باقی مانده جمعیت سگ های وحشی آفریقایی را به مناطق کوچک در مناطق بومی شان سوق می دهد، و اکنون عموما در پارک های ملی یافت می شوند.

 8. ویژگی ها و حقایق جالب درباره سگ وحشی آفریقایی

  • روده بزرگ دراز سگ وحشی آفریقایی به این معنی است که آن ها یک سیستم بسیار کارآمد برای جذب هرچه بیشتر رطوبت از غذایشان دارند. این سیستم به این سگ ها در شرایط آب و هوایی خشک مزیتی می دهد زیرا آن ها نیازی به یافتن چنین منبع آب معمولی ندارند. از این رو سگ های وحشی آفریقایی قادرند بدون نیاز به آشامیدن به مدت طولانی راه بروند. برخلاف بسیاری از گوشتخواران دیگر، سگ های وحشی آفریقایی طعمه شان را تا زمانیکه زنده است یا گاز گرفتن می کُشند. اگرچه این ممکن است بی رحمانه به نظر برسد، اما حیوان معمولا سریعتر و کمتر دردناک تر از روش کشته شدن ترجیح داده شده می میرد.

 9. رابطه انسان با سگ وحشی آفریقایی

  • جمعیت سگ های وحشی آفریقایی در اصل به دلیل از دست رفتن بیشتر زیستگاه های طبیعی شان و این واقعیت که معمولا توسط کشاورزان شکار می شوند، در سراسر کشورهای آفریقای جنوبی به سرعت در حال کاهش است. طبیعت کمی وحشی سگ وحشی آفریقایی باعث شده است تا خرافات بسیاری در رابطه با آن ایجاد شود، به همراه افراد محلی که تمام جمعیت آن ها را در مناطق خاص نابود کرده اند. از بین رفتن محدوده تاریخی شان معمولا منجر به رشد سکونتگاه های انسانی و همچنین منجر به کاهش چشمگیر جمعیت در بیشتر محیط زیست شان شده است. اگرچه امروزه بیشتر جمعیت سگ های وحشی آفریقایی محدود به پارک های ملی هستند، اما نیاز به قلمروهای بزرگتری دارند و هنگام ترک این مناطق حفاظت شده با انسان ها درگیر می شوند.

 10. زندگی امروزی و وضعیت بقای سگ وحشی آفریقایی

  • امروزه، سگ وحشی آفریقایی دسته ی گونه های در معرض خطر قرار دارند زیرا شمار جمعیت سگ وحشی آفریقایی به ویژه در سال های اخیر به سرعت در حال کاهش است. تصور می شود امروزه کمتر از 5,000 سگ وحشی آفریقایی در صحرای آفریقا باقی مانده اند، که تعداد آن ها همچنان در حال کاهش است. شکار، از بین رفتن زیستگاه ها و این واقعیت که آن ها به ویژه با شیوع بیماری توسط دام ها آسیب پذیر هستند، دلایل اصلی از بین رفتن سگ های وحشی آفریقایی قاره آفریقا هستند.