راجر اِبِرت منتقد افسانه ای فیلم های سینمایی درگذشت

اِبرت، تنها فرزند یک پدر برقکار و یک مادر کتابدار، در 18 ژوئن سال 1942 در اروبانایِ ایلینویز بدنیا آمد. اوبرت در سن 15 سالگی نوشتن درباره ورزش های دبیرستانی را برای روزنامه محلی خود آغاز کرد. در سال 1964 ، او از دانشگاه ایلینویز در رشته روزنامه نگاری از دانشگاه Urbana-Champaign ایلینویز فارغ التحصیل شد و در همانجا به عنوان سردبیر روزنامه مدرسه استخدام شد. دو سال بعد، با هدف همکاری با روزنامه سان تایمز Sun-Times به شیکاگو رفت. هنگامی که مدیر قسمت نقد فیلم در سال 1967 بازنشسته شد ، اِبِرت به عنوان جانشین وی به کار گیری شد.

طبق گزارش ها ، ابرت سالانه 500 فیلم تماشا می کرد و حداقل نیمی از این تعداد را طی همان سال نقد می کرد. (در سال 2012 ، وقتی از وی خواسته شد 10 فیلم برتر تمام دوران را نام ببرد ، در لیست وی عناوینی همچون آخرالزمان ، شهروند کین ، گاو نر خشمگین و سرگیجه قرار داشت.) نقدهای او در صدها روزنامه در سراسر جهان منتشر می شد و او نویسنده بیش از 15 کتاب ، از جمله خاطرات تحسین شده زندگی در سال 2011.بود. پس از آنکه اِبِرت فیلم نامه ی فیلمِ آنسوی دره عروسک ها پس از رهایی در سال 1970 را تمام کرده و منتشر کرد، این فیلم توسط منتقدین از جمله سیکل حذف شد.

بدنبال تشخیص سرطان تیروئید در سال 2002 و سرطان غده بزاقی در سال بعد از آن و پس از انجام عمل جراحی سرطان فك در سال 2006، اِبرت توانایی صحبت كردن ، نوشیدن و خوردن را از دست داد. با این حال ، او به کار خود ادامه داد و به نوشتن برای سان تایمز Sun-Times، وبلاگ نویسی برای وب سایت خود پرداخت و به شکل گسترد ه ای در فیسبوک Facebook و تویتر Twitter فعالیت شد.. در 2 آوریل 2013 ، ابرت به طور علنی اعلام کرد که به دلیل عود بیماری سرطان ، نقدهای کمتری خواهد نوشت. او دو روز بعد درگذشت. Sun-Times سان تایمز در تاریخ 6 آوریل آخرین نقد و بررسی او که در مورد فیلمی با عنوان " به نحوی شگفت انگیز "To The Wonder نوشته بود، را منتشر کرد. ابرت به این فیلم 3.5 ستاره از 4 ستاره را اختصاص داده بود.