سگ تریر آیردال

بخش ها:

 1. تاریخچه و اهلی کردن سگ تریر آیردال

  • برخلاف تعدادی از گونه های دیگر سگ های خانگی و اهلی، منشا سگ تریر آیردال به خوبی شناخته شده است. این نژاد 150 سال پیش توسط کشاورزان طبقه کارگر در دره ای در یورکشایر غربی ایجاد شده است. این نژاد از یک تریر ولزی و یک Otter Hound به دنیا آمده است، که به سرعت به تریر آیردال تبدیل شد و در سال 1886به رسمیت شناخته شد. سگ تریر آیردال بزرگترین نژاد از همه ی نژادهای تریر است و در اصل به عنوان شکارچی حیوانات کوچک، به ویژه موش ها پرورش داده می شد. اگرچه اندازه بزرگ سگ تریر آیردال به این معنی است که در واقع نمی تواند به زیر زمین برود، اما برای گرفتن موش ها هنگامی که روی سطح زمین آمده بودند، بسیار موثر بودند. تریر آیردال رفتارهای مطلوب بسیاری دارد از جمله اینکه بسیار باهوش است به این معنی که آن ها همچنین به عنوان سگ های پیام آور جنگی و سگ های پلیس استفاده می شدند.

 2. ویژگی های فیزیکی تریر آیردال

  • سگ تریر آیردال دارای بدن بزرگ مربعی شکل است که تنها به وسیله پاهای فوق العاده راست و سینه عمیق و گسترده اش مورد تاکید قرار گرفت. پوزه و سر درازش هر دو پهن و صاف هستند، و دارای گوش های تیز کوچک است که تقریبا همیشه به پایین تا شده اند. دم سفت و کمی خم شده تریر آیردال معمولا کوتاه و بیشتر به رنگ سیاه دیده می شود. بیشتر قسمت های بدن کوتاه و پهن این نژاد به رنگ خرمائی روشن (از جمه گوش هایش) به همراه نشانه های سیاه و گاهی متمایل به قرمز است. پوشش دولایه موی آن ها با یک لایه زبر و سیم مانند، ضد آب است، که به وسیله خز گرم تر و نرم تر (که یکی از ویژگی های Otter Hound است) پوشیده شده است. سگ تریر آیردال همچنین با توجه به ترکیبش از Hound و تریر از بوی بسیار مطلوبی برخوردار است.

 3. خلق و خو و رفتاری تریر آیردال

  • تریر آیردال به نژاد وفادار و بسیار باهوش سگ خانگی معروف است. آن ها به مستقل بودن و با اراده قوی شناخته شده اند، و اغلب با صاحبان و خانواده شان رابطه نزدیکی برقرار می کنند. تریر آیردال سگی فوق العاده اجتماعی است و بدون قدردانی انسانی را که برای مدت طولانی با آن همراهی کرده است ترک نمی کند. آن ها در صورتیکه بی حوصله باشند سگ هایی کاملا مخرب شناخته می شوند. سگ های تریر آیردال فوق العاده فعال هستند و باید بتوانند فعالیت زیادی انجام دهند، اگرچه به نظر می رسد که این اتفاق با کمی بالا رفتن سن فروکش می کند. مانند سایر تریرها، تریر آیردال نیز باید از همان کودکی آموزش ببیند، زیرا در بعضی مواقع می توانند نسبتا لجباز باشند، اما شناخته شده است که در صورت آموزش صحیح می توانند در خانه ها به صورت مسالمت آمیز با دیگری حیوانات و کودکان زندگی کنند.

 4. تولید مثل و پرورش تریر آیردال

  • تریر آیردال اولین بار در دهه 1800 از یک تریر ولزی و یک Otter Hound پرورش یافت تا اینکه نژادی تولید کند که خصوصیات مطلوب یافته شده در هردو نژاد را دارا بود. با توجه به این واقعیت که آن ها از ابتدا به عنوان سگ های شکاری پرورش داده می شدند، سگ تریر آیردال به طور طبیعی نژادی بسیار باهوش و وفادار است. سگ های ماده به طور متوسط بین 7 تا 10 توله به دنیا می آورند، که مانند بسیاری سگ های دیگر، کور و نسبتا بدون مو متولد می شود و قبل از اینکه بتوانند برای اولین بار دنیا را ببینید حداقل چند هفته طول می کشد. سگ های تریر آیردال باید به طور منظم آراسته و تمیز شوند تا خطر پوست ریزی سنگین کاهش یابد و از عفونت های پوستی جلوگیری شود.

 5. ویژگی ها و حقایق جالب درباره تریر آیردال

  • تریر آیردال به نام رودخانه آیر نامگذاری شده است، که از میان دره های اطراف عبور می کند، و این نژاد برای اولین بار از یورکشایر سرچشمه گرفته است. گفته می شود که این منطقه بیش از حد معمول مشکل بزرگتری با موش ها دارد بنابراین این تریرها با انتخاب ساکنین بومی به موش گیرهای بزرگتر تبدیل می شوند. سگ تریر آیردال معمولا 13 سال عمر می کند اما به رنج بردن از نقص های ژنتیکی از جمله مشکلات پا ها و چشم هایشان شناخته شده اند.