دایانا نادِ 64 ساله ، مسافت بین کوبا تا فلوریدا را شنا می کند

در این روز از سال 2013، دایانا نیاد 64 ساله برای اولین بار بدون استفاده از قفس محافظ در برابر کوسه، مسافت میانِ کوبا تا فلوریدا را شنا کرد. نیاد فاصله 110 مایلی از هاوانا به کی وِست را 53 ساعته شنا کرد و از میان آبهای پر از عروس های دریایی سمی و کوسه های مهاجم تنگه فلوریدا به سلامت عبور کرد.

نیاد در تاریخ 22 آگوست سال1949 در شهر نیویورک بدنیا آمد و در فورت لادردیلِ فلوریدا بزرگ شد. او قهرمان شنای مدرسه بود . در سال 1975 ، دو سال پس از فارغ التحصیلی از کالج لیک فارست در ایلینویز ، او با شنا کردن 28 مایل در اطراف جزیره منهتن در کمی کمتر از 8 ساعت در صدر تیتر اخبار قرار گرفت. در سال 1978، او اولین تلاش خود برای شنا از هاوانا تا کی وست را انجام داد. اما امواج سهمگین و جریان های قوی آب که پیوسته او را از مسیر خود خارج می کردند، وی را مجبور به خروج از آب پس از حدود 42 ساعت شنا کرد. سال بعد از آن، نیاد 102مایل مسافت بین شمال بیمینی در باهاما تا سواحل جونو در فلوریدا را ظرف بیست و هفت ساعت ونیم شنا کرد و رکورد جدیدی را به عنوان شاهکار به جا گذاشت. وی پس از ثبت این رکورد از شنای استقامتی کناره گیری کرد و به عنوان روزنامه نگار و سخنران انگیزشی به فعالیت پرداخت.

پس از گذشت سه دهه فعالیت در رشته شنای ماراتن، نیاد تصمیم گرفت یک بار دیگر مسافت کوبا تا فلوریدا را شنا کند. او در آگوست سال 2011 اقدام به این سفر كرد، اما مجبور شد پس از حدود 28 ساعت شنا در آب به دلیل یك حمله طولانی آسم، آن را به پایان برساند. تلاش سوم او در ماه بعد هم بعد از حدود 41 ساعت شنا به دلیل نیش های سمی عروس های دریایی ناکام ماند . نیاد در اوت سال 2012 برای بار چهارم این مسیر را شنا کرد اما بار دیگر قبل از رسیدن به كی وست به دلیل طوفان ها و نیش های زهری عروس های دریایی متوقف شود.

نیاد پنجمین تلاش خود برای شنا از کوبا تا فلوریدا را صبح روز 31 اوت 2013 آغاز کرد. او این دفعه از یک قایق کمک گرفت و با دنبال کردن خطی که توسط قایق پشتیبانی در داخل آب کشیده می شد، و زمزمه کردن آهنگ های مورد علاقه اَش سعی می کرد که تمرکز خود را حفظ کند. در قسمتی از سفر ، او لباس های مخصوص بالاتنه، دستکش ، شرت و ماسک مخصوص پوشید تا از نیش عروسهای دریایی در امان بماند.اما با این حال، ماسک صورت باعث شد که او مقدار زیادی آب شور دریا را بخورد، و همین امر باعث استفراغ او در بیشتر مسیر شنا شد. با این وجود، در تاریخ 2 سپتامبر ، پس از تقریبا 53 ساعت شنا در آب آزاد ، این زن 64 ساله با موفقیت به کیست وست رسید و در حالی که تلو تلو خوران به سمت ساحل اسماترز می رفت مورد استقبال جمع هواداران قرار گرفت.

نیاد یک ماه پس از دستاورد تاریخی خود ، یک شنایِ 48 ساعته را در استخر روباز مستقر در میانه شهر منهتن انجام داد. عواید این رویداد برای کمک مالی به قربانیان طوفان سندی در سال 2012 اختصاص یافت.