ایرلند ازدواجِ همجنس گرایان را قانونی اعلام کرد

ایرلند در 23 مه سال 2015، به عنوان اولین کشور در جهان، ازدواجِ همجنسان با یکدیگر را ، از طریق همه پرسی ، قانونی اعلام کرد. به همین مناسبت، هزاران همجنس گرا در جهان این تحول را جشن گرفتند.

1.2 میلیون نفر در این همه پرسی شرکت کردند که 62 ٪ از آنها به این طرح رای مثبت دادند. 60.5٪ از کل رأی دهندگان واجد شرایط در این رای گیری حضور یافتند، و حضور گسترده یِ جوانان ،که راهیِ محل های رای گیری می شدند، هم در این بین بی سابقه بود. استقبال بسیار گسترده بود و به جز یکی از 43 حوزه انتخابیه همه پارلمان به این لایحه رای موافق داده و در تصویب آن هیچ تردیدی به خود راه ندادند.

با پایان یافتن نظرسنجی ها ، قلعه دوبلین، که یک مجموعه مهم دولتی در ایرلند است ، به دریایی از رنگ و بدن های رنگارنگ تبدیل شد، به طوری که تقریباً 2،000 همجنسگرا و جمعیتی که آنها را تشویق می کرد، برای جشن و پایکوبی دور هم جمع شدند. پرچم های رنگین کمان در فضا موج می زدند ، اشک ها ریخته می شد و زوج ها یکدیگر را می بوسیدند ، زیرا ایرلند به یک مرحله مهم در تاریخ خود دست یافته بود.

البته روند رسیدن به این تحول در ایرلند آهسته و کُند طی شد، زیرا به هر شکل ایرلند کشوری سُنتی ، کاتولیک با رویکرد محافظه کارانه بود و تا سال 1993 همجسنگرایی در این کشور جرم تلقی می شد. کمپین های انتخاباتی برای همه پرسی تقریبا بلافاصله پس از اعلام تاریخ رای گیری در 19 فوریه همان سال آغاز شد. برای اولین بار ، شبکه های اجتماعی در تأثیرگذاری بر مردم نقش ایفا کردند. هر دو گروه ذکر شده از تبلیغات تلویزیونی ، بیلبوردها و جزوه ها برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات استفاده کردند. در روز رأی گیری ، مردم از هشتگ # هُم تو وُت (هشتگ به خانه برگرد و رای بده) برای یادآوری و تشویق جوانان ایرلندی که ساکن خارج از کشور بودند، استفاده کردند تا به موقع به خانه بیایند و رأی دهند. هزاران نفر برگشتند و تمامی بلیط های هواپیما از لندن به ایرلند شب قبل از رای گیری فروخته شد.

بسیاری از سیاستمداران از نتیجه رای گیری استقبال کردند. وزیر بهداشت، لئو وارادکار، برای اولین بار در طول مبارزات انتخاباتی خود علناً فاش کرد که همجنسگرا بوده و این پیروزی را "یک موفقیت تاریخی" خواند. وزیر عدالت، آقای آئودهان اُ ریودان گفت که این پیروزی باعث شده که او به ایرلندی بودن خود افتخار کند.

کلیسای کاتولیک، اما، از این تصمیم راضی نبود. اسقف اعظم ایمون مارتین گفت که کلیسا پس از اتمام همه پرسی ، احساس می کند که "عذادار" است و کاردینال پیترو پارولین آن را "شکستی برای بشریت" خواند.

اولین ازدواج همجنسگرایان در ایرلند در تاریخ 17 نوامبر 2015 ، تقریبا شش ماه پس از رای گیری اتفاق افتاد. این زوج ، ریچارد داولینگ و کورماک گولوگلی ، هر دو 35 ساله بودند که پس از 12 سال با هم بودن، در نهایت اجازه ازدواج قانونی آنها صادر شد.

ازدواج همجنسگرایان اکنون در بیش از 20 کشور و 50 ایالت آمریکایی قانونی است.