زمان تکوین جهان از نظر کپلر

بر اساس نظریه ریاضیدان و ستاره شناس آلمانی، یوهانس کپلر ، بنیانگذار علم مدرن، جهان 4977 سال قبل از میلاد مسیح در یک روز تکوین یافت. یوهانس کپلر بیشتر به دلیل تئوری های خود در مورد حرکت سیارات شناخته می شود.

یوهانس کپلر در 27 دسامبر سال 1571 میلادی ، در ویلدر اشتات آلمان به دنیا آمد. او به عنوان یک دانشجوی دانشگاه، به مطالعه نظریه های ستاره شناس لهستانی ، نیکولوس کپرنیکوس را در مورد نظم سیارات پرداخت. كپرنیك (1543-1473) معتقد بود كه خورشید مركز منظومه شمسی است و نه زمین؛ نظریه ای كه با دیدگاه غالب آن دوره كه بیانگر چرخش خورشید به دور زمین بود، مغایرت داشت.

در سال 1600 میلادی ، کپلر به منظور کار برای ستاره شناس دانمارکی تیکو براه (Tycho Brahe) ، ریاضیدان دربارِ رودولف دوم امپراطورِ امپراتوری رم مقدس، به پراگ رفت. پروژه اصلی کپلر بررسی مدار مریخ بود. هنگامی که تیکو براه در سال بعد درگذشت ، کپلر کار خود را ادامه داد و مجموعه ی گسترده ای از اطلاعات ستاره شناسیِ تیکو براه را به ارث برد ، که با زحمت و مشقت فراوان و مشاهده ستارگان با چشم غیر مسلح بدست آورده بود. طی 10 سال مطالعه، کپلر متوجه فعالیتهای فیزیکدان و ستاره شناس ایتالیایی گالیله (1642-1564) شد ، که یک تلسکوپ اختراع کرده بود و با کمک آن کوه ها و دهانه های آتشفشانی روی کره ماه، چهار قمر بزرگ سیاره مشتری و هاله های نورانی اطراف سیاره زهره و غیره... را کشف کرده بود. کپلر با گالیله مکاتبه کرد و سرانجام صاحب یک تلسکوپ با طراحی جدیدتر و بهتر برای خود شد. در سال 1609 میلادی، کپلر دو قانون اول خود از سه قانون مربوط به نحوه حرکت سیاره ها را منتشر کرد، که حاکی از آن بود که سیارات در مدارهای بیضوی شکل و نه دایره ای (همانطور که تا آن زمان بسیاری اینگونه اعتقاد داشتند) به دور خورشید حرکت می کنند، و این سیارات با نزدیک شدن به خورشید سرعت می گیرند و با دور شدن از آن حرکت آنها کند تر می شود. در سال 1619 ، او قانون سوم خود را نیز منتشر کرد، که در آن با استفاده از اصول ریاضی اثبات کرد مدت زمانی که طول می کشد تا یک سیاره یک دور کامل به دورخورشید بچرخد با میانگین فاصله آن از خورشید رابطه مستقیم دارد.

تحقیقات کپلر خیلی کند بود و در زمان حیاتش کسی متوجه اهمیت آنها نشد، ولی بعدها تأثیر کلیدی این تحقیقات بر ریاضیدان انگلیسی سر اسحاق نیوتون (1727-1643) و قانون جاذبه وی بر همه آشکار شد. علاوه بر این ، کپلر تحقیقات مهمی را در مورد نور از جمله نشان دادن نحوه عملکرد چشم انسان و همچنین در زمینه ریاضیات انجام داد،. وی در 15 نوامبر سال 1630 در شهر رگِنسبورگ آلمان درگذشت. در زمینه محاسبات کپلردر مورد تاریخ تکوین جهان ، دانشمندان تئوری بیگ بنگ (واقعه بزرگ) را در قرن بیستم مطرح کردند که نشان داد محاسبات وی در مورد تکوین جهان حدود 13.7 میلیارد سال پیش رخ داده است.